ٍ
رویدادها

شیخ تمیم بن حمدآل ثانی قطر؛ بازیگر فعال منطقه

براساس گزارش صندوق بین المللی پول قطربرپایه درآمد سرانه سومین کشور در سطح دنیاست.نرخ بیکاری در این کشور صفر عشاریه یک می باشد.چند ین سال است که مقام سوم ثروتمند ترین کشور دنیارا قطر همچنان حفظ کرده است. قطر ایر وایز یکی از شرکت های معتبر هواپیمایی جهان است که دراین کشور تاسیس شده است.این شرکت هواپیمایی صرف در سال 2013 وارد عرصه فعالیت شده است اما روزانه با پرواز به یکصد وپنجاه مقصد د رجهان یکی از شرکت های معتبر هوایی است.”

شاید از سال 2018 و باگشایش دفتر سیاسی طالبان در قطر این کشور دست کم درعرصۀ مسایل افغانستان به یکی از کشورهای مطرح تبدیل شد، روندی صلحی که دراینجا آغاز یافت و دوسال ادامه یافت، با فراز ونشیب‌های بسیاری به همراه بود. اما این کشور حاشیۀ خلیج فارس نه تنها درعرصۀ مسایل افغانستان که در بسیاری مسایل منطقه جایگاه ویژه ای را دارد. برگزاری جام جهانی فوتبال دراین کشور نشان داد که میزان آماده گی دوحه برای حضور در مسایل مهم جهانی به چه پیمانه بالاست. وقتی اندکی درمورد قطر مطالعه کنیم ، مشخص می شود که این کشور ازنگاه جغرافیایی وجمعیت کشوری بزرگ نیست اماتوانایی این کشور در مسایل داخلی ، منطقه وجهان بسیار حایز اهمیت است وچه بسا کشور هایی به لحاظ جغرافیایی وجمعیت بزرگ از این توانایی ها برخور دار نیستند.

شیخ تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی امیر کنونی قطر در راس این کشور قرار دارد وبه عنوان امیر وفرمانده کل قوا تمامی امور کشور را مدیریت می کند. او که پیش از پدرش در عرصه امارت قطر قرار داشت ، به حیث امیری جوان توانسته است که کشورش را که یکی از ثروتمند ترین کشورهای دنیا از لحاظ داشتن منابع طبیعی است،درعرصه معادلات سیاسی، اقتصادی ، فرهنگی وحتا ورزشی دنیا به جایگاه بارز وبرجسته ای برساند.

  امیر قطرتمیم بن حمد بن خلیفه آل‌ثانی  در حال حاضر جوانترین حکمران در بین کشورهای عضو شورای همکاری کشورهای عرب خلیج فارس است. وی همچنین رئیس هیئت مدیره سازمان سرمایه‌گذاری قطر است.او از سال ۲۰۱۸ جوانترین پادشاه در حال سلطنت در میان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس است.

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی در سال ۱۹۹۷ در مدرسه شربورن واقع در دورست و مدرسه هرو واقع در لندن انگلستان دوره مکتب خود را به پایان رساند. پس از آن از مدرسه نظامی سلطنتی سندهرست انگلستان فارغ‌التحصیل شد. وی به سه زبان عربی، انگلیسی و فرانسه تسلط دارد.امیرجوانی که اکنون قطر را به یکی از مهم ترین کشورهای منطقه وجهانی تبدیل کرده است.

کشوری که کمتر از سه ملیون جمعیت دارد واز این رقم نیز بیش از دو میلیون شهروندان خارجی مقیم کشور می باشند ودرنتیجه نفوس شهروندان اصلی قطر بالغ بر سیصد هزار می باشد.درعین حال موقعیت استراتژیک قطر در طول تاریخ از این کشور منطقه ای مهم در سطح منقطه ساخته است.

در اوایل سال ۲۰۱۷، کل جمعیت قطر ۲٫۶ میلیون نفر بود: ۳۱۳٫۰۰۰ تن شهروند قطری و ۲٫۳ میلیون نفر مهاجر.  ازنظر درآمد سرانه، چهارمین کشور قدرتمند بر پایهٔ سرانهٔ تولید ناخالص داخلی و ششمین کشور بر پایهٔ سرانهٔ درآمد ناخالص ملی است. قطر توسط سازمان ملل متحد به عنوان کشوری با توسعهٔ انسانی بسیار بالا طبقه‌بندی شده‌است و دارای سومین رتبهٔ برتر شاخص توسعهٔ انسانی در جهان عرب است.قتصاد قطر اقتصادی با درآمد بالا است که سومین ذخایر بزرگ گاز طبیعی جهان را در اختیار دارد.قطر بزرگترین صادرکنندهٔ گاز طبیعی مایعدرجهان است.

براساس گزارش صندوق بین المللی پول قطربرپایه درآمد سرانه سومین کشور در سطح دنیاست.نرخ بیکاری در این کشور صفر عشاریه یک می باشد.چند ین سال است که مقام سوم ثروتمند ترین کشور دنیارا قطر همچنان حفظ کرده است. قطر ایر وایز یکی از شرکت های معتبر هواپیمایی جهان است که دراین کشور تاسیس شده است.این شرکت هواپیمایی صرف در سال 2013 وارد عرصه فعالیت شده است اما روزانه با پرواز به یکصد وپنجاه مقصد د رجهان یکی از شرکت های معتبر هوایی است.

با این همه امیر جوان قطر با برنامه ریزی های گسترده در سطح جهان سعی در تثبیت جایگاه کشورش  در عرصه بین المللی دارد . برگزاری موفقانه جام جهانی فوتبال دراین کشور یکی از نشانه های بسیار بارز موفقیت این کشور دراین خصوص بود. با این همه قطر دارای روابط گسترده با کشورهای منطقه، کشورهای اسلامی وکشورهای قدرتمند دنیا از جمله ایالات متحده امریکاست واین روابط گسترده باعث شده است تا در تمامی امور منطقه وبه ویژه کشورهای اسلامی دارای نقش تعیین کننده ای است . نقشی که در مسایل افغانستان برعهده این کشور بود میزبانی از روند صلح میان دولت وقت وطالبان بود. روندی که دو تا سه سال به طول انجامید وبا امضای پیمانی میان ایالات متحده امریکا وطالبان انجامید. روندی که به  گفته بسیاری از منتقدان به دلیل عدم همراهی «جمهوریت» به نتیجه نرسید و شکست و فرار رئیس جمهور غنی را در پی داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا