ٍ
رویدادها
موضوعات داغ

کشف مجسمه دوهزار سالهء افغانستان درسیاتل آمریکا

پولیس مرزی ایالات متحده آمریکا در ایالت واشنگتن یک مجسمهء باستانی را مربوط به افغانستان را کشف کرده است.این مجسمه ء باستانی  در داخل یک انبار غیرقابل توصیف در جایی در غرب ایالت واشنگتن قرار داشت که ماموران گمرک و حفاظت مرزی آن را کشف کردند. این مجسمه‌ی سنگی که قدمت آن به قرن سوم بازمی‌گردد، گمان می‌رود که منشا آن افغانستان باشد و ارزش آن نزدیک به 500 هزار دالر است..رابرت هامر مسئول این بخش، گفته است: «در حالی که ارزشی برای این کالا در بازار سیاه وجود دارد اما ارزش واقعی آن برای کشور اصلی بسیار بالا است. تحقیقات امنیت داخلی (HSI)، شاخهء تحقیقاتی گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده، این اثر باستانی را هنگام عبور از بندر سیاتل علامت گذاری کرد.به گزارش کینک فایو پولیس گفته است :

« ما از فردی که آثار باستانی را به ایالات متحده می آورد، در مورد چگونگی به دست آوردن آن پرسیدیم . آنها گفتند که آن را در سال 1958 از یکی از اعضای خانوادهء خود به دست آورده اند. »

قاچاق آثار باستانی اغلب با کاهش ثبات سیاسی افزایش می یابد. به طوری که در فبروری 2022، شش ماه پس از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، وزارت امور خارجه واردات بیشتر آثار هنری و آثار باستانی افغانستان را به ایالات متحده ممنوع کرد. گفته می شود دست کم این اثر دوهزارسال سابقه دارد وتحقیقات روی آن جریان دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا