ٍ
جامعهرویدادها

کمک های روانی از نیازهای پناه جویان افغانستان است

او گفته است: "محبت و حمایتی را که در افغانستان از دست داده اند را به آنها برمی گردانیم."

کمک های روانی از نیازهای پناه جویان افغانستان است

یکی از چالش های پناه جویان نو افغانستان موضوع رسیده گی تخصصی روانی است. یک رسانهء آمریکایی در گزارشی از برگزاری جشن روز مادر به این موضوع پرداخته است که درکنار کمبود های مانند مسکن وکار برای این پناه جویان ، رسیده گی به سلامتی روان وزدون آسیب هایی که در طول زندگی درافغانستان دیده اند، یکی از اولویت هاست. به گزارش یورک ریجیون:

رویداد روز مادر به طور خاص بر روی جامعهء هزاره متمرکز بود، یک گروه اقلیت قومی مذهبی که از زمان تسلط طالبان با حملات فزاینده ای روبرو است.حلیمه بهمن، یکی از بنیانگذاران سازمان زنان هزاره، گفت: ما با سایر سازمان ها هماهنگ کردیم تا به جامعه هزاره کمک کنیم زیرا آنها نیازهای خاصی دارند ومورد تبعیض و آزار قرار می گیرند. آنها به حمایت تخصصی نیاز دارند.بهمن پس از فرار از دست طالبان در سال 1998 به دلیل حملات خشونت آمیز علیه هزاره ها، ضربه روحی و آزار و شکنجه را از نزدیک تجربه کره است.او گفته که به همین دلیل است که او کمک به دیگران، به ویژه جامعه هزاره ها را وظیفهء خود می داند.

او گفته است: “محبت و حمایتی را که در افغانستان از دست داده اند را به آنها برمی گردانیم.” ما می خواهیم به آنها نشان دهیم که اینجا افغانستان نیست. آنها را می توان به عنوان یک انسان ارزشمند دانست. برای شما به عنوان یک انسان ارزشی وجود دارد.»

زینب نبوی دخترنه ساله، تازه وارد از افغانستان گفته است که درکانادا:”من می توانم به مکتب بروم. اینجا امنیت است.”  او که دانش آموز صنف چهارم است، پس از بازگشت طالبان به قدرت قبل از اینکه تابستان گذشته به کانادا بیاید، به آموزش دسترسی نداشت،

نبوی و خواهرش از جمله حدود سه صد نفری بودند که در مراسم روز مادر در ریچموند هیل درکانادا گرد هم آمدند ، مراسمی که وضعیت اسفبار زندگی زنان را برجسته می کرد.

زیشان ماوجی، رئیس تدارکات سازمان غیرانتفاعی بنیاد “سلام” برگزار کننده ء این مراسم  گفته است: «چیزهایی که آنها دیده‌اند با آنچه ما دیده‌ایم قابل مقایسه نیست… آن‌ها شاهد انفجار، انفجار، ربوده شدن اعضای خانواده هستند».او افزوده است در حالی که غذا، پوشاک و مسکن برای تازه واردان ضروری است، بهداشت روان باید در اولویت قرار گیرد«تصور کنید که از افغانستان آمده اید و باید زندگی کاملاً جدیدی را در کشوری کاملاً جدید شروع کنید. آنها صدمات روحی زیادی دارند.»

بنیاد سلام و چندین سازمان دیگر مستقر در ریچموند هیل – از جمله سازمان زنان هزاره که مسکن، آموزش و حمایت شغلی را برای مهاجران افغانستان فراهم می کنند، گرد هم آمدند تا جشن یکشنبه را در مرکز ورزشی و پارک سبز ریچموند برگزار کنند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا