ٍ
رویدادها

پنج کودک انگلیسی درکابل، درانتظار انتقال به بریتانیا

مردی که تابعیت بریتانیا-افغانستان را داشت،پس از تسلط طالبان نتوانست ازکشور فرار کند،دریک بمب گذاری درکابل کشته شد

پنج کودک انگلیسی درکابل درانتظار انتقال به بریتانیا

مردی که تابعیت بریتانیا-افغانستان را داشت،پس از تسلط طالبان نتوانست ازکشور فرار کند،دریک بمب گذاری درکابل کشته شد.اکنون به گفتهءایندیپندینت پنج کودک انگلیسی پس ازکشته شدن پدرشان با خودروی بمب گذاری شده درکابل، به همراه مادرشان در افغانستان سرگردان مانده اند.

“قربانی که تابعیت دوگانه بریتانیایی-افغانستانی داشت، پس از تسلط طالبان در تابستان 2021 از دولت بریتانیا برای خروج از افغانستان درخواست کمک کرده بود.

اما به او درجریان انتقال ارتش بریتانیا گفته شد که اگر می‌خواهد انتقال شود، باید همسر و فرزندانش را رها کند. او از ترک آنها خودداری کرد و چند ماه بعد در یک انفجار کنار جاده ای کشته شد.

برادرش که در لندن زندگی می‌کند (و نامش را برای محافظت از خانواده‌اش مخفی می‌کنیم)، ادعا کرده که شکست دولت بریتانیا در اقدامی برای کمک به بازگرداندن خانواده به بریتانیا در مرگ برادرش نقش داشته است. او اکنون از دولت می‌خواهد که بیوه و فرزندان برادرش را که 18 ماه پس از آن هنوز در ترس زندگی می‌کنند، تخلیه کند.

پس از اینکه ایندیپندنت این پرونده را با مقام های بریتانیا مطرح کرد، اکنون وزارت کشور با این برادر تماس گرفته است. و به او گفته شد که می توانند برای ویزای بریتانیا درخواست بدهد.

به گزارش ایندپندینت:”قربانی” در افغانستان متولد شد، اما 20 سال پیش از دست طالبان دوره اول فرار کرد و به بریتانیا رفت و شهروند بریتانیا شد. او بعداً برای مراقبت از پدر بیمارش بازگشت، با یک زن درافغانستان ازدواج کرد و صاحب خانواده شد.

زمانی که طالبان در آگوست 2021 قدرت را به دست گرفتند، این مرد بلافاصله از وزارت خارجه درخواست کمک کرد، اما برادرش می‌گوید که به خانواده اطلاع داده شده است که نمی‌توانند با هم برگردند. او گفت: «وزارت خارجه به من گفت: «بله، ما فقط می‌توانیم او را انتقال دهیم ، اما خانواده‌اش – پنج فرزند و همسر –  را نمی‌توانیم انقتال دهیم.» برادرم از ترک آنها آنها امتناع کرد.

در ماه های بعد، خانواده سعی کردند برای رفتن به کشور همسایه پاکستان ویزا بگیرند. در هفته منتهی به مرگ پدر، خانواده امیدوار بودند که به زودی بتوانند از افغانستان فرار کنند.

برادرش ادامه داد: “خانواده شروع به بسته بندی وسایل خود کردند تا آماده رفتن شوند.” «پنجشنبه صحبت کردیم و سپس جمعه ساعت 3 به ما اطلاع دادند که برادرم در انفجار بمب کنار جاده ای مجروح شده است.

او با دوستانش از مسجدی به خانه دیگر در حال رفت و آمد بود و شخصی بمبی را منفجر کرد. دو نفر به شدت مجروح شدند و برادرم بدترین مصدومیت را داشت زیرا ضربه ای به سرش خورد.

وقتی از او پرسیده شد که آیا عدم اقدام دولت در مرگ برادرش نقش داشته است، او پاسخ داد: «کاملاً، کاملاً. من خوشحالم که هزاران شهروند افغانستان را به اینجا آوردند اما چرا انگلیسی ها را نیاوردند؟ چرا؟”

آنها در حین سوگواری از دست دادن پدر خانواده، سعی کردند گذرنامه های بریتانیایی را برای کودکان سازماندهی کنند. با کمک خانم ویلسون، نماینده لیبرال دموکرات و لابی مستقیم او با وزیران، این امر پس از نزدیک به هفت ماه در سپتامبر 2022 محقق شد.

این برادر در تشریح سختی های زندگی خانم برادر و فرزندانش در افغانستان گفت: «همه در خانه می نشینند، بدون مرد نمی توانند بیرون بروند. زندگی برای زنان بسیار دشوار است.

افغانستان بسیار خطرناک است، به ویژه برای خانواده هایی که با خانواده های خارج از کشور در کشورهای دیگر در ارتباط هستند. خطر آدم ربایی نیز وجود دارد.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا