ٍ
Uncategorized

محدثه رضایی دختر هزاره افغانستان، خلبانی درفضایی جهان

محدثه رضایی در حال پرواز در اروپا است. اما این خلبان تاریخ ساز، رویای آسمان افغانستان را در سر می پروراند.او ماه ها در آسمان افغانستان پرواز کرده است. او با پرواز در داخل کشور با خدمه کاملاً زن،رکوردی را درتاریخ هوانوردی غیرنظامی افغانستان ثبت کرده است. آروزی محدثه رضایی دختر هزاره اهل افغانستان برای خلبانی وپرواز در 21 سالگی محقق شده است.او اولین خلبان زن پرواز تجاری در افغانستان شد و مسافران یک بوئینگ 737 را به شهرهای مختلف افغانستان و همچنین ترکیه، ازبکستان، عربستان سعودی و هند انتقال داد.تورانتواستار در گزارشی به قلم احسان الله امیری می نویسد:

در 15 آگست 2021، روزی که کابل به دست طالبان سقوط کرد، رویای اومحدثه اما دقیقا یک سال بعد، نابود شد. زمانی که گروه طالبان که به سیاست‌های ضدزنانه‌اش معروف اند، به قدرت بازگشتند، او در روز سقوط کابل به دست طالبان، با یونیفرم خود در فرودگاه بود کابل بود و برای پرواز عصر خود به استانبول ترکیه برنامه‌ریزی می‌کرد.

محدثه میرزایی که اکنون 24 سال دارد، به یاد می آورد: «زمانی که من در فرودگاه بودم، طالبان قبلاً به کابل حمله کرده بودند و آنها در داخل شهر بودند. او گفت: «وقتی وارد هواپیمایی شدم که قرار بود پرواز کنم، مردم را می‌دیدم که عجله دارند، همه به سمت هواپیما می‌دویدند.او آن روز خانواده اش را پشت سر گذاشت و از کشور – این بار به عنوان مسافر – با پرواز تخلیه به کیف دراوکراین فرار کرد .آن زمان او درشرکت هواپیمایی کام ایر خدمت می کرد.

او با اشاره به مقامات فرودگاه اوکراین در کیف گفت: «آنها ورود من را نپذیرفتند. « پاسپورت من را چک کردند. من باید برای بلغارستان ویزا می گرفتم، زیرا همیشه به آنجا برای آموزش خلبانی می رفتم. آنها گفتند: شما باید به بلغارستان بروید زیرا ویزا دارید و ما نمی توانیم شما را دراوکراین بپذیریم.

پرواز ویای دوران کودکی میرزایی بود. او او به یاد می آورد که وقتی برای پرواز در سال 2015 زمانی که به یکی از پایگاه های نظامی ارتش افغانستان که تحت حمایت ایالات متحده بود رفت، تا برای آموزش خلبانی درخواست کند، اما یکی از فرماندهان به او گفت: «تو خیلی جوانی. شما عضلات کافی نداری.شما نمی توانید پرواز کنید، و چرا به پرواز فکر می کنید؟ به چیز دیگری فکر کن،»

در سال 2016،اما او به خارج از کشور رفت تا دورهء آموزشی سال گذشته خود را در دبیرستانی در پورت کولبورن، اونت انجام دهد. او می گوید وقتی به کانادا آمدم و شروع به جستجو کردم، دیدم که پرواز برای زنان درکانادا امری عادی است.»

میرزایی وقتی مدرسه را تمام کرد، در آکادمی هوانوردی در فرودگاه بیلی بیشاپ تورنتو شرکت کرد و پرواز با سسنا 172 را تمرین کرد.او در مورد هزینه هر پرواز آموزشی گفت: «بسیار گران بود. به یاد دارم که هر ساعت پرواز حدود 300 دلار بود.»

او با داشتن ویزای دانشجویی نمی توانست کار مهمی را بدست آورد. در عوض، او در تیم هورتونز، مک دونالد، به عنوان صندوقدار در والمارت و پذیرش در یک کلینیک دندانپزشکی برای پرداخت هزینه پروازهای آموزشی کار می کرد.او گفته است «هر شغلی که را نام ببرید، من کار می‌کردم، فقط برای اینکه بتوانم هزینه آموزش پروازم را بپردازم، هزینه دوره‌هایم را بپردازم.»در سال 2018، او به افغانستان بازگشت تا خطوط هوایی دولتی و خصوصی را متقاعد کند که او را برای ادامه آموزش های بیشتر حمایت کنند. او چندین بار رد شد.

او می گوید «من به سرعت تسلیم نمی شوم، بنابراین بسیار آزاردهنده بودم. من هر روز با آنها تماس می گرفتم.تابالاخره پذیرفتند. من قبل از شروع برنامه جلسات، مصاحبه ها و امتحاناتی داشتم. بعد از اینکه در تمام آن امتحانات و مصاحبه ها قبول شدم، آنها از آموزش من حمایت کردند و هزینه کردند.» این برنامه آموزش خلبانی یکپارچه تمام وقت در فیلیپین به مدت 18 ماه بود.بعداً سه ماه در دوره آموزشی بوئینگ 737 در بلغارستان شرکت کرد و ویزای او تا زمان فرار از افغانستان معتبر بود.

از نظر میرزایی،ماه اسد/ مرداد ماه «ماهی پرحادثه»ای است. اولین پرواز تجاری او در 20 آگست 2020 بود. او با سقوط کابل در همان ماه، سال بعد، کار خود را در افغانستان از دست داد. او در آگوست 2022 پس از گذراندن چندین امتحان در بلغارستان، گواهینامه خلبانی اروپایی خود را دریافت کرد. و بنابراین محدثه میرزایی، مقیم دایم بلغارستان، به دور اروپا پرواز کرده است. او به دلایل امنیتی از شرکت هواپیمایی نام نمی برد.

«همیشه وقتی به فرودگاه می روم و از چک امنیتی عبور می کنم، جالب است. من را با لباس می بینند و بعد پاسپورتم را چک می کنند. وقتی از او می پرسند: “شما اهل افغانستان هستید؟!.” در پاسخ به نگاه های متعجب آنها، پاسخ می دهد: “بله، من از افغانستان هستم و این را با افتخار می گویم.”

او از هتل خود در ایتالیا، جایی که در تعطیلات بود، گفت: «اکنون من برای یک شرکت اروپایی دیگر پرواز می کنم، که بسیار سرگرم کننده است. من از این بابت کاملاً خوشحالم.»خانواده او با خیال راحت در کانادا مستقر شده اند، از جمله مادرش که اورا در رسیدن به آرزویش حمایت کرده است.

از آنجایی که طالبان محدودیت های بیشتری را برای زنان اعمال می کنند، از جمله ممنوعیت دختران از تحصیل در دبیرستان و کار در سازمان های غیر دولتی و دفاتر سازمان ملل، او ادعا می کند که این موانع نمی تواند جلوی زنان افغانستان را بگیرد.او می گوید که«برای من، این افتخار است که من تسلیم نشدم با وجود اینکه طالبان هر کاری کردند تا ما را سرکوب کنند و ببرند.» محدثه میرزایی گفته است آرزویش بازگشت به کشور وپرواز در آسمان افغانستان پس از طالبان است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا