ٍ
رویدادها
موضوعات داغ

عضو تیم دولت ساز درپنجشیر:نمازه جنازه به مخالفان طالبان روانیست

سخنان شیخ یحیا عنابی ملایی که در مجلس فتوا به نفع طالبان شرکت کرده بود، بازتاب گسترده ای در فضای مجازی داشت، بیشتر به این دلیل که برشی از سخنان او که صرفا نسبت به بازرسی خودش هنگام ورود به مجلس از سوی طالبان بود،درفضای مجازی به عنوان اعتراض وایستاده گی او دربرابر طالبان پنداشته شد درحالی که وقتی به کل سخنان او توجه کنیم، موضع گیری او چیز دیگری است. در ویدیوی کوتاهی که بیشتر دست به دست شد وبخش تقطیع شده سخنان او بود این ملا می گوید صرفا به بازرسی خود اعتراض دارد ونه در ماهیت وجودی طالبان ویا نحوه حکومت ویا سوابق وحال شان اما در جریان کل سخنرانی او ایستاده گی علیه حکومت اسلامی را که منظور او طالبان است، حرام می داند.

 این مولوی که عضو شورای ولایتی پنجشیر واز فعالان تیم دولت ساز به رهبری محمد اشرف غنی رییس جمهور فراری نیز بوده است، درکل این سخنرانی دلیل واستنادی که برای  تایید طالبان ارایه می کند، پذیرایی وعدم تلاشی او دروزارت معارف وخوش وبش وزیر معارف طالبان با شخص خود اوست. او همین را دلیل می آورد ومی افزاید که من دراینجا فهمیدم که وقتی وزیر از پشت میز خود بر میخزد  وسلام وعلیک می کند که این نظام ، نظام اسلامی است وبه علما احترام می گذارد. او دراین سخنرانی بدون نام گرفتن از کسی مسوولین قبلی را واضحا کافر می گوید.

برعکس تصوری که از برشی از سخنان او دراین محفل ایجاد شده بود او بسیاری قاطع والبته بدون ارایه ادله واستناد دینی وعقلی نظام طالبان را اسلامی ومخالفت با این نظام را با کفر برابر می داند.این ملا که سوابق تعلیمی درپاکستان دارد پیش از این کتابی بنام «سنگ های آسمانی» نوشته بود که درآن دیدگاه خودرا منتشر کرده است. این ملا دراین کتاب به شرح دیدگاه افراطی خود درمورد زنان، دیدگاه ها وقرایت های دینی دیگران از جمله روشنفکران دینی وترد ورد مذاهب وادیان دیگر پرداخته وتیغ تکفیرش را به هرطرف کشیده است.

دربخشی از کتاب سوال می کند که آیا اشرف غنی بهتر است یا یک مجاهد ریش تراشیده؟ واو خود کمپاین اشرف غنی را برعهده داشته است وپاسخ خودش اشرف غنی می باشد.درحالی که درسخنرانی خود درمجلس فتوا به نفع طالبان می گوید او هیچ دولتی را تایید نکرده است وتنها دولت طالبان را تایید می کند، چون وقتی به وزارت معارف رفته اورا تلاشی نکرده اند. چنانچه اشاره شد فتوای این ملا درپنجشیر واکنش هایی را هم درپی داشت. سمیع دره ای روزنامه نگار وفعال سیاسی درمورد سخنان این ملا نوشته است که« وی امروز با این سخنرانی اش که در حمایت از تالب و فتوا علیه مقاومت داشت، بر سر زبان ها افتاد و پخش قسمت های ادیت شده‌ی ویدیویی اش در رسانه های اجتماعی خیلی دست بدست شد، اما از اینکه ملت پنجشیر خیلی بی حوصله است، بدون اینکه بفهمد زود جو گیر می‌شود و یک‌شبه یکی را تعریف میکنند و یکی را تکفیر.

این ملای تالبی در قسمت نخست سخنرانی، عقده هایش را که ناشی از تلاشی و یا بازرسی بدنی تالبان شده بود و جناب اعنابی را تحقیر کرده بود، وادار به حرف حق می‌کند، اما بعد برای اینکه نزد شف لنگی تالب اش نشرمد، میاید به اصل موضوع و فرمایش تالبی را به اجرا می گیرد. او در آواخر سخنانش از حرف تالبان مبنی بر حقانیت تالب در برابر مقاومت گران (یا بقول اعنابی، باغیان)جداً حمایت می‌کند و به درستی آن تاکید می‌کند و حتا خواندن نماز جنازه‌ی آن‌ها را حرام می‌داند. این در حالیست که این ملا ها می‌دانند، فتوای ملای اجیر  و اسیر در هیچ زمانی درست نبوده و قابل تعمیل نیست!»

محمد محق نویسنده وپژوهشگر دینی درباب ملاهای حکومتی با عنوان« شیطان اخرس، ملاهای همنوا با طالبان» نوشته است:

« کسی نیست از آنان بپرسد اگر شما در پی گفتن سخن حق بودید یا هستید، چه زمانی بهتر و مهم‌تر از اکنون برای به صحنه آمدن و از حقوق مردم دفاع کردن؟ چرا از تجاوز به ناموس انسان‌ها چیزی نمی‌گویید؟ چرا از بسته شدن مکاتب و دانشگاه‌ها بر روی ملیون‌ها دختر این سرزمین صدایی از شما بیرون نمی‌شود؟ چرا به تبعیض قومی و زبانی که در سرتاسر کشور جریان دارد اعتراض نمی‌کنید؟ چرا از دستگیری‌ها و شکنجه‌های بی‌حد و حصر در ادارات استخباراتی طالبان چیزی نمی‌گویید؟ چرا از دزدی بیت المال و بازار سیاه پاسپورت و اسناد دولتی یاد نمی‌کنید؟ چرا به صدور هزاران سند تقلبی علمی برای هواداران این گروه اشاره‌ای نمی‌کنید؟ چرا فضای رعب و هراسی که زندگی انسانی را برای شهروندان این سرزمین ناممکن ساخته است، مورد اعتراض شما نیست؟»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا