ٍ
Uncategorized
موضوعات داغ

متقی درمورد حق آبهء ایران چی گفت؟!

به نقل از خبرنامه ء تالبان امیرخان متقی وزیر خارجه طالبان در بارهء حق آبه ایران در تازه ترین سخنانی که امروز بیان کرده گفته است که :

* طالبان به موافقتنامه سال ۱۳۵۱ میان دو کشور متعهد است؛ ولی خشکسالی که در افغانستان ‌ و منطقه جریان دارد، نیز نباید از نظر انداخته شود.

* از مسئولین ایران نیز جدا توقع داریم که توقعات شان را با معاهده ۱۳۵۱ عیار نمایند. ملاک قضاوت و اظهار نظر ها باید مبتنی بر احکام مندرج در معاهده باشد.

* روزانه صدها نفر از سیستان و بلوچستان به ولایت نیمروز رفت و آمد دارند و می‌بینند که یک قطره آب هم در نیمروز جریان ندارد و مردم ما نیز از این ناحیه رنج می‌برند.

* در بند کمال خان دیده می‌شود که هیچ آب نیست.

* شما می‌دانید که فاصله ازبند کجکي تا سیستان و بلوچستان حدود شش صد کیلومتر است و از طرف دیگر این مسیر ریگستانی و یا زمین‌های تشنه و بدون آب است و اگر  آب کم پیدا هم شود در مسیر راه یا جذب زمین می‌شود و یا هم تبخیر.

* بند کجکی که چند دهه قبل اعمار شده متاسفانه از اثر رسوبات و عدم لایروبی ظرفیت ذخیره آن کمتر از نصف کاهش یافته است. بنا نیاز جدی است تا این حقایق در نظر گرفته شود.

* از حکومت ایران می‌خواهم که موضوع حیاتی آب را سیاسی نسازند و بهتر است که همچون مسایل را به عوض سر و صدا های مطبوعاتی از راه تفاهم و گفتگوهای رو در رو حل نماییم.

* امارت اسلامی افغانستان طی دو سال گذشته در راستای حل مشکلات که قابل کنترول و حل بوده، اقدام نموده است؛ ولی مجبوریتهای خارج از کنترول و توان که از ظرفیتهای موجود بشری بالا است (ناشی از تغییرات اقلیم) باید درک گردد و حتما راه حل پیدا می‌شود

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا