ٍ
رویدادهافرهنگ و اندیشهقلمرو فارسی

مهستی عاصی،دخترزنده یاد قهارعاصی، نقاشی می کند

مهستی عاصی تصویری از پدرش قهار عاصی وفرهاد دریا را نقاشی کرده  ودی شب درکنسرت فرهاد دریا در اسلو به نمایش گذاشته است. این کنسرت به گفتهء فرهاد دریا درعین حال بزرگداشت بزرگانی چون قهار عاصی نیز بوده است. قهار عاصی شاعر برجسته معاصر افغانستان  درسال 1375  براثرراکت باران جنگ های داخلی درکابل کشته شد.

مهستی دختر قهارعاصی  نه ماهه بود که قهارعاصی پدرش در راکت باران کابل کشته شد.او سپس همراه با مادرش به اروپا مهاجرت کرد واین متن سالهای جنگ های داخلی درافغانستان بود. جنگ هایی که پدر شاعری مهستی را از او گرفت. دراروپا دختر کوچک شاعر بزرگ قد کشید ودرس خواند وتلاش کرد. او کارشناسی ارشدش را در کامپیوتر ساینس گرفته است وبه هنر وبه ویژه موسیقی ونقاشی علاقمند است.

میتراعاصی شاعر نویسنده وآواز خوان وهمسر قهارعاصی شاعر به فارسی تایمز گفته است که “مهستی تازه ۹ ماهه شده بود که پدرش را از دست داد و چهره پدر را از روی عکس اش می خواند و معلوم است چیزی از او به خاطر ندارد، نمی توانست داشته باشد. من وقتی ازحس و حالش می پرسم برایم می گوید: «توقع نداشته باشید من از احساسی که تجربه اش را به خاطر ندارم حرف بزنم اما به اشعار عاصی علاقمند است و خیلی شباهت هایی در رفتار اش میبینم. او همه عمرش را کنار من بوده و من سعی کرده ام هر آنچه ممکن است از نکات مهم و علایق تنگاتنگ اش به هنر را پرورش داده وزمینه رشدش را مهیا کنم. او نقاش/رسام ماهریست. با پیانو چند سالی رفیقانه نواخت اما به خاطر فشار درس هایش دست از رفاقت کشید. میدانم برمی گردد روزی که پنجه هایش دلتنگ ساز و نوای پیانو می شود. ماستری اش را در کمپیوتر ساینس گرفت. او یکی از طرفداران پر و پا قرص مادرش و در ضمن مشاور کار های هنری مادرش است. او خودش است با تمام ضوابط انسانی و احساسات بشردوستانه اش که دوست ندارد در موردش هر جا حرف بزنم. به بودنش افتخار می کنم.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا