ٍ
America آمريكا

«شروع از صفر» مستند سه پناه جوی افغانستان پس از تسلط تالبان

خانم رضایی که خانواده اش از قوم هزاره است ,وقتی به دنیا آمد ،پای چپش درست حرکت نمی کرد. مردم در این مورد او را مسخره کردند.

مستند «شروع از صفر» که نخستین بار در آمریکا به  نمایش درآمده است به سه پناه جوی افغانستان پس از سقوط دولت پیشین وتسلط تالبان برکشور می پردازد.

خانم رضایی چهره اصلی مستند جدید «شروع از صفر» است. این مستند داستان چگونگی اسکان مجدد او و دو پناه جوی دیگر مرد از افغانستان در جوامعی جدید است.. از جمله چالش هایی که آنها با آن روبرو هستند: جدا شدن از خانواده، غلبه بر موانع زبانی و فرهنگی و تلاش برای بازیابی دوبارهء خود. “شروع از صفر” در حال حاضر در جستجوی یک پخش کننده است. اما حسن امینی کارگردان این مستند که در 30 آپریل اولین نمایش مستند خودرا در جشنواره فیلم مستقل بوستون ارایه کرد، معتقد است اگرچه این فیلم درباره مهاجران افغانستان است، اما پنجره‌ای به چالش‌هایی است که بسیاری از مهاجران تجربه می‌کنند.سوزان ابینگهاوس، متصدی موزه در دانشگاه هاروارد، اصالتاً آلمانی که در جشنواره فیلم در میان تماشاگران حضور داشت، می‌گوید: « واقعاً مردم را تحت تأثیر قرار می‌دهد.» این مستند سه داستان متوالی را روایت می کند. احمد ولی سرحدی، روزنامه‌نگار ، به آلمان منتقل می‌شود. خانم رضایی که دوباره به خانواده اش می پیوندد، به سیاتل نقل مکان می کند. خالد اندیش، گزارشگر جوان تلویزیون، در یک طوفان برف وارد بوفالو، نیویارک می شود

خانم رضایی که خانواده اش از قوم هزاره است ، وقتی به دنیا آمد،پای چپ اش درست حرکت نمی کرد. مردم در این مورد او را مسخره کردند. زمانی که خانم رضایی نوجوان بود، روندا روسی مبارز آمریکایی هنرهای رزمی ترکیبی را در تلویزیون دید. او با فکر کردن به قلدرهایی که او را مسخره کردند، با خود گفت: “من باید کاری کنم که نشان دهم قوی هستم.”او نه تنها بوکس را آغاز کرد، بلکه آرزو داشت که افغانستان را در این ورزش در بازی های المپیک نمایندگی کند.«شروع از صفر» نحوه از سرگیری بوکس خانم رضایی در سیاتل آمریکا را مستند می کنداین مستند نشان می دهد که یک شبکه پشتیبانی محلی چه تفاوتی می تواند برای مهاجران ایجاد کند. آقای امینی می‌گوید: «یکی از نکات مهم برای من فقط مهربانی آنان بود.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا