ٍ
America آمريكا

« جون تینت» جشن پایان پرده داری درایالات متحده

رئیس جمهورجو بایدن لایحه ای را امضا کرد که توسط کنگره تصویب شد تا 19 جون را به به این مناسبت به عنوان تعطیلات فدرال در نظر بگیرد.

جشن جون تینت درواقع جشن ختم دوران برده داری درآمریکاست.آمریکایی ها به زودی «جونتینت» را جشن خواهند گرفت، روزی که آخرین برده گان در ایالات متحده آزادشدند. «جونتین» ترکیبی از کلمات “جون” و “نوزدهم” است. این تعطیلات را روز استقلال جون، روز آزادی، دومین روز استقلال و روز آزادی نیز نامیده اند. دولت ایالات متحده در استقبال از این مناسبت دیرعمل کرد و فقط در سال 2021 بود که رئیس جمهورجو بایدن لایحه ای را امضا کرد که توسط کنگره تصویب شد تا 19 جون را به به این مناسبت به عنوان تعطیلات فدرال در نظر بگیرد.

در حال حاضر اکثر ایالت های ایالات متحده جشن هایی را برای گرامیداشت این روز برگزار می کنند. حادثهء قتل جورج فلوید در سال 2020 توسط پولیس ، زمینه را برای جون 19 فراهم کرد تا به اولین تعطیلات فدرال جدید از سال 1983 تبدیل شود.

برای نسل‌هایی از سیاه‌پوستان آمریکایی این روز پایان یکی از تاریک‌ترین فصل‌های تاریخ ایالات متحده است که با شادی، در قالب رژه‌ها، جشنواره‌های خیابانی، اجراهای موسیقی …جشن گرفته می شود.

این جشن با مردم برده شده در گالوستون، تگزاس آغاز شد. اگرچه اعلامیه رهایی رییس جمهور آبراهام لینکلن در سال 1863 بردگان را آزاد کرد، اما تا زمانی که جنگ داخلی در سال 1865 به پایان رسید، در بسیاری از نقاط جنوب اجرا نشد .

بلاخره اخبار مبنی بر پایان جنگ و آزادی آنها سرانجام به گالوستون رسید ودستور عمومی شماره 3 صادر شد که در آن آمده بود: «به مردم تگزاس اطلاع داده می شود که طبق اعلامیهء دولت ایالات متحده، همه بردگان آزاد هستند. این امر مستلزم برابری مطلق حقوق شخصی و حقوق مالکیت بین اربابان و بردگان سابق است و ارتباطی که تاکنون بین آنها وجود داشته است به ارتباط بین کارفرما و کارگر تبدیل شده است.

شش ماه بعد، برده داری برای همیشه لغو شد. و سال بعد، مردم گالوستون که اکنون آزاد شده‌بودند، جشن جونتین را آغاز کردند، جشنی که ادامه داشته و در سراسر جهان گسترش یافته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا