ٍ
قلمرو فارسی

بزرگداشت حمیرا نکهت دستگیر زاده از سوی بانوان درافغانستان

همایشی به منظور گرامی داشت بانو حمیرا نکهت دستگیر زاده برگزار شد.

تجلیل و پاسداشت از سالروز تولد غزلسرای معاصر زبان‌ و‌ ادبیات فارسی‌دری روانشاد دکتورحمیرا نکهت دستگیرزاده  در جلسهء ویژهء نهضت خوانش و‌ نقد کتاب بانوان‌ فرهنگسرای استادبهره درافغانستان برگزار شده است. درین همایش پاسداشت ضمن سخنرانی ، خوانش زندگینامه و اشعار، کتاب کلیات  اشعارنکهت دستگیرزاده ،به اشتراک کنندگان‌توزیع شد.

حمیرا نکهت دستگیرزاده (زادهء ۲۶ ثور/۲۵ اردیبهشت ۱۳۳۹، کابل، افغانستان – درگذشتهء ۱۴ شهریور/۱۳ سنبله ۱۳۹۹ در هالند) شاعر زن افغانستان بود. وی از دانشگاه حقوق کابل فارغ‌التحصیل شد و پس از آن در دههء ۱۳۶۰ خورشیدی به نگارش و تهیه برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی با مضامین ادبی در رادیو و تلویزیون دولتی افغانستان پرداخت. حمیرا نکهت دستگیرزاده تحصیلات خود را در صوفیه، بلغارستان تا مقطع دکترا و در رشتهء ادبیات فارسی ادامه داد. او یکی از بنیانگذاران انجمن شاعران و نویسندگان فارسی‌زبان (انشا) در هالند بود. برخی از شعرهای او به صورت ترانه توسط خوانندگان افغانستان خوانده شده‌است. وی همچنین اشعاری به زبان هالندی نیز منتشر کرده‌است.

حمیرا نکهت از بیماری سرطان خون رنج می‌برد و سرانجام در ۱۴ شهریور ۱۳۹۹ در سن ۶۰ سالگی بر اثر بیماری درگذشت. برخی از آثار او عبارت اند از:

شط آبی رهایی (۱۹۹۰)،غزل غریب غربت (۲۰۰۳)،به دور آتش و دریغ (۲۰۰۹)،آفتاب آواره (۲۰۱۱)،

هیچ نتوان گفت در ۵۰ سال (۲۰۱۱)،کوچه‌های روشن ماه هالند (۲۰۱۲)،تلخ در آتش (۲۰۱۳)،از سپیده لبریز (۲۰۱۳)از پوست تا پوستر (۲۰۱۳)پرواره‌های پندار (۲۰۱۴)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا