ٍ
America آمريكاقلمرو فارسی

ساناز طوسی برنده ء ایرانی جایزه پولیتزر

طوسی که در اورنج کانتی، کالیفرنیا به دنیا آمده و بزرگ شده است، در خانه با خانواده اش فارسی و خارج از خانه انگلیسی صحبت می کند

ساناز طوسی برنده ء ایرانی جایزه پولیتزر

ساناز طوسی نمایشنامه نویس ایرانی – آمریکایی جایزه پولیتزر 2023 را دریافت کرد. او متولد آمریکا وسی ویک ساله، با پدر ومادری ایرانی وخود بزرگ شدهء کالیفورنیا، در ایالات متحده آمریکا است.

او به خاطر نمایشنامهء «انگلیسی» درباره چهار بزرگسال ایرانی است که در یک مدرسه کوچک در نزدیکی تهران برای آزمون زبان انگلیسی آماده می‌شوند. این نمایشنامه که محصول مشترک شرکت‌های تئاتر آتلانتیک و راندابوت است، در کلاسی در ایران در سال ۲۰۰۸ روی می‌دهد.او یک نمایشنامه دیگر نیز با عنوان «کاش اینجا بودی» نگاشته که در سال ۲۰۲۲ منتشر شده است. طوسی این نمایشنامه را به عنوان پروژه پایان نامه تحصیلات تکمیلی در دانشگاه نیویورک نوشته بود.

«انگلیسی» که اخیراً جوایز Obie’s Off Broadway آن را به عنوان بهترین نمایشنامه جدید آمریکایی معرفی کرده است، یک درام متحرک و دوره‌ای کمدی درباره گروه کوچکی از بزرگسالان در کرج، ایران، شهری که مادر طوسی اهل آن است، می باشد.”انگلیسی” را پولیتزر “یک نمایشنامه بی سر و صدا قدرتمند” نامیده است.این نمایشنامه ابتدا قرار بود در سال 2020 در Roundabout Underground روی صحنه برود اما به دلیل شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاد. در عوض اولین تولید آن را در سال گذشته در شرکت تئاتر آتلانتیک در نیویورک، تولید مشترک Roundabout داشت. از آن زمان در بوستون، واشنگتن، تورنتو، مونترال و برکلی، کالیفرنیا، آتلانتا، ماساچوست غربی، سیاتل، شیکاگو و مینیاپولیس به روی صحنه رفته است. طوسی این هفته برای شرکت در اجرای پایانی تئاتر برکلی رپرتوری در منطقه خلیج بود.

طوسی که در اورنج کانتی، کالیفرنیا به دنیا آمده و بزرگ شده است، در خانه با خانواده اش فارسی و خارج از خانه انگلیسی صحبت می کند و مرتباً به ایران سفرکرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا