ٍ
جامعه
موضوعات داغ

 پناه جویان افغانستان ده هزار دالر برای ورود به آمریکا می پردازند

سازمان ملل می گوید که پس از تسلط تالبان، حداقل 1250 مهاجر افغانستان در تلاش رفتن به کشوری امن، جان خود را از دست داده اند.

 پناه جویان افغانستان ده هزار دالر برای ورود به آمریکا می پردازند

نیویارک تایمز درگزارشی به ضعیت پناه جویانی از افغانستان پرداخته است که در مسیر های دشوار غیر قانونی درتلاش برای رسیدن به آمریکا هستند.نیویارک تایمز با یک گروه 54 نفره پناه جویان افغانستان در یکی از سخت‌ترین مسیر ها سفر کرده و با نزدیک به 100 نفر که در حال سفر بودند، مصاحبه کرده است. دراین گزارش آمده است که : بسیاری از آنها انگلیسی صحبت می کردند، زندگی خود را با مأموریت غرب در افغانستان گره زده بودند و امیدوار بودند که به عنوان متحدان آمریکا، با آغوش بازدراین کشور پذیرفته شوند.

بیشتر آنها پس از پرواز به برزیل که ویزاهای بشردوستانه را برای شهروندان افغانستان ارائه می دهد، عازم مرز ایالات متحده می شوند. از آنجا، هزینه‌های قاچاقچیان به سرعت افزایش یافت و اغلب برای هر نفر 10000 دالر یا بیشتر هزینه دربردارد و این “اطمینان” را برای آنها ایجاد می کند که باید به ایالات متحده برسند، جایی که می‌توانند پول کافی برای قرض داری خود و کمک به بستگان خود پیدا کنند.طیبه که در نهاد های عدلی وقضایی افغانستان کار می کرده یکی از مصاحبه شونده گان است.

«کل زندگی طیبه بر اساس دیدگاه آمریکایی ها در مورد افغانستان دموکراتیک شکل گرفته بود: او حقوق خوانده بود، با آمریکایی ها برای مبارزه با خشونت علیه زنان کار کرده بود و در نهایت به یک مقام ارشد دولتی برای حقوق زنان تبدیل شد.»

او و همسرش علی، از ده ها کشور – که با بسیاری از آنها کار کرده بودند – درخواست کمک کردند و یک برنامه پناهندگی آمریکایی پیدا کردند که ممکن است واجد شرایط باشند. طیبه گفته که اطلاعات خود را فرستاده، اما هرگز پاسخی دریافت نکرده است.

او درباره آمریکایی ها گفت: «آنها ما را تنها گذاشتند. “گاهی فکر می کنم شاید خدا همهء افغانستان راتنها گذاشته است.”

ماه‌ها، طیبه تلاش می‌کرد تا به هر طریقی که می‌توانست حتی با پای پیاده به آمریکا برود. او و همسرش به همراه پسر 2 ساله‌شان ابتدا به پاکستان و سپس به آمریکای جنوبی فرار کردند .

مانند هزاران پناه جوی دیگر افغانستان که در 17 ماه گذشته برای فرار از طالبان و فروپاشی اقتصادی کشورشان همین مسیر غیرقابل درک را در پیش گرفته اند، آنها از جنگل عبور کردند، در کف جنگل در میان مورچه ها و مارهای آتشین خوابیدند، پول خود را در غذای خود پنهان کردند. برای فریب دادن دزدان و عبور از بریده زمینی که آمریکای شمالی و جنوبی را به هم متصل می کند.اکنون، پس از طی بیش از 16000 مایل، طیبه و خانواده اش بالاخره به آن رسیده بودند: مرز آمریکا.

 گزارش می افزاید که  پس از روی کار آمدن طالبان هزاران نفر برای رفتن به اروپا تلاش کردند، از موترهای باربری‌ بالا رفتند یا با قایق‌های سست از دریای مدیترانه عبور کردند. سازمان ملل می گوید که از زمان خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، حداقل 1250 مهاجر افغانستان در تلاش برای یافتن پناهگاه، جان خود را از دست داده اند.

بسیاری دیگر چشم‌اندازهای خود را از این هم دورتر می‌کنند: ایالات متحده.

بر اساس آمارهای موجود در پاناما، یکی از خطرناک‌ترین بخش‌های سفر، بیش از 3600 پناه جوی افغانستان از آغاز سال 2022 تاکنون همان مسیر دردناک طیبه را طی کرده‌اند. بسیاری از آنها سال ها با غرب شریک بودند – اعضای عدلی وقضایی، مدافعان حقوق بشر، اعضای دولت افغانستان یا نیروهای امنیتی. آنها فرزندان، والدین یا کل خانواده های خود را حرکت دادند، آپارتمان های خود را فروختند و مبالغ هنگفتی برای پرداخت هزینه عبور قرض گرفتند، مطمئن بودند که چیزی برای آنها باقی نمانده است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا