ٍ
جامعه
موضوعات داغ

شمار معتادان افغانستان ده برابرشده است

افغانستان یکی از معتادترین کشورهای جهان به مواد مخدر است و مصرف مواد مخدر مستقیماً بر زندگی و سلامت بخش عظیمی از جمعیت آن تأثیر می گذارد. مزارع کوکنار که در دره های کوهستانی و پناهگاه های تالبان پنهان شده است، بیش از 80 درصد تریاک جهان را تامین می کند. اما فاجعه واقعی در داخل کشور است: سازمان ملل تخمین می زند که مصرف کنندگان مواد مخدر در افغانستان بین سال های 2005 تا 2015 تقریباً ده برابر شده و از حدود 200000 به تقریباً 2 میلیون نفر رسیده است. بر اساس جدیدترین ارقام دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد (UNODC)، تا سال 2015، تعداد مصرف کنندگان مواد مخدر بالغ به 1.9 میلیون تا 2.4 میلیون نفر رسیده است که معادل 12.6 درصد از جمعیت بزرگسال است – بیش از دو برابر. میانگین جهانی مصرف مواد مخدر در آن سال 5.2 درصد بوده است.

زنان و کودکان سریع‌ترین بخش از این جمعیت معتادان را تشکیل می‌دهند. بر اساس آخرین نظرسنجی سازمان ملل که در سال 2015 انجام شده، درصد زنانی که اعتیاد به مواد مخدر را گزارش کردند در سال 2015 از 3 درصد در سال 2009 به 9.5 درصد افزایش یافته است. علاوه بر این، 9.2 درصد از کودکان تا 14 سال آزمایش مواد مخدر مثبت شدند و احتمالاً بر اساس گزارش سازمان ملل متحد درگیر مصرف فعال مواد مخدر باشد.

در این بیانیه آمده است: «بسیاری از کودکان در سنین پایین در حالی که تحت مراقبت والدین وابسته به مواد مخدر قرار دارند، به مواد مخدر، عمدتاً مواد افیونی، وابسته می شوند.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا