ٍ
America آمريكاجامعه

انتقال باقی اعضای خانواده؛ چالش اصلی مهاجران افغانستان درکانادا وآمریکا

مطابق قوانین فدرال مهاجرت:عضوخانواده شامل همسر فرزندان و نواسه های یک مهاجر است.

انتقال باقی اعضای خانواده؛ چالش اصلی مهاجران افغانستان درکانادا وآمریکا

انتقال باقی اعضای خانواده هایی که اخیرا به کانادا وآمریکا منتقل شده اند ، یکی از چالش های اصلی پناه جویان تازهء افغانستان در آمریکا وکاناداست.براساس گزارش ها از آگست 2021 تا به حال  کانادا 30680 پناهجوی افغانستان را در برنامه های مختلف اسکان داده است. دولت فدرال کانادا گفته که تا پایان امسال 40000 پناهنده از افغانستان دراین کانادا پذیرایی می شوند. با این حال وضعیت پناه جویان افغانستان پس از تسلط طالبان در بسیاری از گزارش های رسانه ای وحقوق بشری از جمله سازمان ملل متحد نامساعد گزارش شده است.

 بخشی از کسانی که در وضعیت کنونی افغانستان تحت خطر هستند درکشور ویا کشورهای همسایه در شرایط نامناسبی به سرمی برند و شهروندانی هم که به دلیل کار با نهاد ها وسازمان های آمریکا واروپایی واجد شرایط انتقال بوده اند، در بلاتکلیفی بسرمی برند. به این جمله باید اضافه کرد شمار گسترده ای از شهروندان افغانستان که هم زمان با سقوط به کشورهای خلیج ودیگر کشورها انتقال داده شده اند. یکی از چالش های پناه جویان افغانستان از جمله در آمریکا وکانادا روند انتقال باقی اعضای خانواده شان است.به گزارش سی بی اس شماری از کسانی که به کانادا منتقل شده اند ودرپی انتقال باقی اعضای خانواده از جمله والدین شان هستند، با مشکل روبرو اند. سونیتا مومن زاده یک شهروند افغانستان است که سی بی اس به زندگی او و روند پیگیری انتقال باقی اعضای خانواده اش پرداخته است.

اوگفته است که والدین و خواهر و برادرهایش در معرض خطر طالبان قرار دارند. اما برای کانادا، آنها اعضای خانواده نیستند.او شش خواهر دارد که همه درافغانستان از بازگشت به تحصیلات دانشگاهی خود ناامید هستند.

به گزارش سی بی اس:

وقتی او در مورد خواهران ووالدین خود صحبت می کند باید مکث کند. او نفس های عمیق می کشد و اشک هایش را پاک می کند.مومن زاده، 28 ساله، و همسرش حشمت الله در بحبوحهء تسلط طالبان در اواخر آگست 2021 از افغانستان به کانادا وارد شده اند. آنها از طریق یک برنامه اسکان مجدد ویژه برای کسانی که به دولت کانادا کمک کرده اند، به این کشور آمدند. حشمت الله کار ترجمه را برای ارتش کانادا و ایالات متحده انجام داد.

آنها فرار کردند اما زندگی خواهران و سایر اعضای خانواده او که هنوز در کشور بودند ، به سوی بحران رفت. زنان از ورود به دانشگاه ها منع شدند و از خروج از خانه بدون همراهی مردان ممانعت به عمل آمد.دو تا از خواهرانش در حال تحصیل در رشتهء حقوق هستند. اما این احتمال که آنها ممکن است به رویاهای شغلی خود نرسند، کمترین ترسی است که مومن زاده در حال حاضر دارد. در عوض، موضوع امنیت آنهاست که او را در شب بیدار نگه می دارد.

اگرچه اعضای خانواده او در مارچ 2022 از افغانستان به پاکستان گریختند، اما مومن زاده در این ترس ونگرانی دائمی به سر می برد که به دلیل ارتباط این خانواده با شوهرش به کشورشان بازگردانده شوند و هدف قرار بگیرند.در ماه فبروری درخواست این خانواده برای پیوستن به مومن زاده در کانادا رد شد. اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی در تصمیم خود گفته است که خواهران، دو برادر و والدین او تعریف «عضو خانواده» را ندارند.IRCC یک عضو خانواده را مطابق قوانین فدرال مهاجرت و حفاظت از پناهندگان، چنین تعریف می کند که شامل همسر، شریک زندگی مشترک یا فرزندان یا نواسه های وابسته است.

بستگان همچنین در صورتی که وابستگی به خویشاوند در کانادا داشته باشند و طبق این خط مشی دارای «شواهد مستند» برای نشان دادن آن باشند، می‌توانند واجد شرایط عضویت خانواده باشند.در این تصمیم، یک افسر مهاجرت IRCC استدلال کرده است که خانواده مومن زاده طبق مقررات حفاظتی «تعریف عضو خانواده» را ندارند.در این تصمیم که با سی‌بی‌سی نیوز به اشتراک گذاشته شده، آمده است: «شما از نظر مالی و عاطفی به مومن‌زاده و حشمت‌الله وابسته نیستید». البته توضیح بیشتری نمی دهد.مومین زاده می گوید که نمی تواند بفهمد چرا درخواست رد شده است.

او گفته است: “ما توضیح دادیم که دلیل خوبی برای رد درخواست آنها نیست. ما همه چیز را برای آنها توضیح دادیم.”مصطفی آرین دیگر شهروند افغانستان درکانادا به سی بی اس گفته است که اوهم نتوانسته است والدین خود را برای آمدن به کانادا تأیید کند. وی گفت که سایر اعضای خانواده وی تصمیم گرفتند تحت یک برنامه حمایت مالی خصوصی درخواست دهند و هنوز نزدیک به دو سال پس از ارسال درخواست، در انتظار بررسی درخواست خود هستند.او گفته: “این یک روند خسته کننده است… برای بسیاری شهروندان افغانستان یک چالش است.”

آرین گفته که ایران و پاکستان پناهگاه امنی برای آن خانواده ها نیست، زیرا کشور در یک بحران اقتصادی و در پرتگاه بی ثباتی بیشتر قرار دارد.یک متخصص مهاجرت در دانشگاه یوردراین خصوص به سی بی اس گفته است که الزامات IRCC “بسیار مشکل ساز” است. او گفت که با پناهندگان اروپایی مانند اوکراینی ها به گونه ای متفاوت رفتار شده است. کانادا به بیش از 200000 پناهنده اوکراینی اجازه ورود به کانادا داده و نزدیک به 700000 درخواست اقامت موقت را تایید کرده است.او گفته است که: «ما دیدیم که در مورد پناهندگان اوکراینی چقدر واکنش سریع بود… اما وقتی صحبت از پناهجویان از افغانستان موضوع متفاوت است.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا