ٍ
جامعه
موضوعات داغ

سیگار:ماین های منفجر ناشده هنوز برای کودکان افغانستان تهدید اند

در گزارش سیگار آمده است که از سال ۱۹۸۹ میلادی ۴۶ هزار و ۶۰۰ غیرنظامی در افغانستان بر اثر انفجار ماین‌های باقی‌مانده از جنگ، کشته یا زخمی شده‌اند.

دفتر بازرس ویژه‌ی امریکا در امور بازسازی افغانستان (سیگار) می‌گوید که ماین‌های منفجرنشده هنوز جان کودکان افغانستان را تهدید می‌کند.

این نهاد در توییت‌هایی که امروز (چهارشنبه، ۳ جوزا) منتشر کرده، گفته است که نهادهای بشردوستانه‌ی همکار با سازمان ملل متحد در زمینه‌ی ماین‌پاکی تا اکنون بیش از ۱۳ میلیون از مهمات منفجرنشده را پاکسازی کرده‌اند، اما «تهدید، به‌ویژه برای کودکان بالا است».

سیگار همچنین در گزارشی که به‌تازگی منتشر کرده آورده است که در ماه مارچ سال جاری میلادی، بر اثر انفجار گلوله‌ی راکت در پل‌ علم، مرکز ولایت لوگر دو کودک کشته و دو کودک دیگر زخمی شدند.

این نهاد در گزارش خود گفته است که این کودکان در حال بازی با این گلوله‌ی منفجرنشده بودند.

سیگار افزوده که حدود چهار هفته قبل از این رویداد، چهار کودک به شیوه‌ی مشابه در ولایت قندهار زخمی شدند.

در گزارش سیگار آمده است که از سال ۱۹۸۹ میلادی تا اکنون ۴۶ هزار و ۶۰۰ غیرنظامی در افغانستان بر اثر انفجار ماین‌های جاسازی‌شده و مواد انفجاری باقی‌مانده از جنگ، کشته یا زخمی شده‌اند.

سیگار گفته است که به‌دلیل تداوم تهدیدهای ماین‌ و مواد انفجاری باقی‌مانده از جنگ برای غیرنظامیان، وزارت خارجه‌ی امریکا به حمایت مالی برنامه‌ی پاکسازی این مواد ادامه می‌دهد.

این هفته به‌مناسبت «هفته‌ی حفاظت از غیرنظامیان»، نهادهای مختلف بین‌المللی در مورد تهدیدهای ماین و مواد انفجاری باقی‌مانده از جنگ، ابراز نگرانی کردند.

پیش از این اداره‌‌ی هماهنگی کمک‌های بشردوستانه‌ی سازمان ملل متحد در افغانستان (اوچا) نیز با اشاره به تهدیدهای ماین در افغانستان گفته بود که در سال ۲۰۲۲، بیش از ۷۰۰ کودک بر اثر انفجار ماین و مواد انفجاری باقی‌مانده از جنگ کشته شده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا