ٍ
جامعه
موضوعات داغ

عروسی تاریخی خانواده شاه اردن که نسب شان به پیامبر اسلام می رسد

تایم:ملک عبدالله دوم از نوادگان مستقیم پیامبر اسلام است.

برای اولین بار پس از 30 سال، پادشاه آینده دربار سلطنتی بنی هاشم اردن در یک مراسم عروسی مجلل در اول جون ازدواج کرد.ولیعهد حسین – پسر ارشد 28 ساله و وارث ملک عبدالله دوم و ملکه رانیا – پس از اعلام نامزدی خود در ماه آگست، با راجوا خالد بن مساعد بن سیف بن عبدالعزیز آل سیف 29 ساله ازدواج کرد.خاندان سلطنتی اردن که به نام بنی هاشم شناخته می شوند، از سال 1921 بر اردن حکومت می کنند – ابتدا به عنوان امیران امارت ماوراء اردن تحت الحمایهء بریتانیا و سپس به عنوان پادشاه پس از استقلال این کشور از بریتانیا در سال 1946. آنها از خاندان بنی هاشم می آیند. که از اوایل قرن دهم بر مکه حکومت می کرد و ملک عبدالله دوم از نوادگان مستقیم پیامبر اسلام است.تایم درگزارش مفصلی به جزییات این عروسی پرداخته است:

آخرین باری که عروسی هاشمی در این مقیاس در سال 1993 برگزار شد، زمانی بود که عبدالله دوم، شاهزادهء آن زمان، با رانیا آل یاسین، متولد کویت از پدر و مادر فلسطینی ازدواج کرد. زوج حاکم سه فرزند دیگر هم دارند: شاهزاده ایمان، 26 ساله، که در ماه مارچ در مراسمی کوچکتر با جمیل الکساندر ترمیوتیس، سرمایه دار ونزوئلایی یونانی تبار ازدواج کرد. شاهزاده سلما، 22 ساله; و شاهزاده هاشم 18 ساله

به عنوان بخشی از جشن های هفته گذشته، ملکه رانیا یک مهمانی مجلل حنابندانی را برای عروس آینده خود و صدها زن در مدرسه بنی هاشم برگزار کرد و در آنجا سخنرانی خوشامدگویی درخشانی را ایراد نمود.

به گزارش پیپل، رانیا به مهمانان گفت: «هرگز فراموش نمی‌کنم که من و اعلیحضرت چقدر خوشحال بودیم وقتی حسین به ما گفت که می‌خواهد با راجوا ازدواج کند. او جواب کاملی ازطرف خداوند به تمام دعاهای من برای او است. » او همچنین گفت که معتقد است پدرشوهرش، ملک حسین – که در 16 سالگی در سال 1952 به عنوان پادشاه اعلام شد و تا زمان مرگش در سال 1999 سلطنت کرد – به نحوه تربیت نوه/نواسهء خود افتخار خواهد کرد. در مورد ولیعهد حسین تازه داماد:

ولیعهد حسین کاپیتان نیروهای مسلح اردن-ارتش عربی و فارغ التحصیل از آکادمی نظامی سلطنتی سندهرست انگلستان و همچنین دانشگاه جورج تاون در واشنگتن دی سی است.در سال 2015، حسین جوانترین فردی بود که در تاریخ ریاست جلسه شورای امنیت سازمان ملل بحث در مورد چگونگی مقابله جوانان با افراط گرایی و تروریسم را بر عهده داشت. او همچنین در سال 2017 در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کرد و از پدرش در سفرهای دیپلماتیک خارج از کشور از جمله دیدار با جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده در کاخ سفید در ماه می 2022 و بار دیگر در فبروری حمایت کرد. رجوه السیف همسراو کیست؟

رجوا، تبعه عربستان سعودی، معمار و کوچکترین دختر تاجر سعودی خالد بن مساعد بن سیف بن عبدالعزیز السیف است.راجوا ارتباطات سلطنتی خود را دارد زیرا مادرش بخشی از خاندان حاکم عربستان سعودی است. رجوا پسر عموی دوم محمد بن سلمان ولیعهد سعودی است.

او در دانشگاه سیراکوز در نیویارک و موسسه مد طراحی و تجارت در لس آنجلس تحصیل کرد. او قبل از بازگشت به ریاض، پایتخت عربستان سعودی، در یک شرکت معماری در لس آنجلس کار می کرد.راجوا در ماه آگست در خانه خانواده اش با حسین نامزد کرد، اما اطلاعات کمی در مورد نحوه ملاقات این زوج وجود دارد. عروسی شامل چه چیزهایی بود؟

در حالی که راجوا در جشن حنا بندانی قرارداشت، هزاران جوان اردنی در یک کنسرت ادای احترام رایگان با عنوان “ما با حسین شادی می کنیم” در استادیوم بین المللی عمان شرکت کردند. در این نمایش نوازندگان برجسته عرب مانند تامر حسنی، احمد سعد، راغب علامه، زین عوض و دیانا کارازون اجرا می‌شد. به گزارش آسوشیتدپرس، حسنی در جمع تماشاگران استادیوم گفت: “برای عالیجناب ولیعهد عزیز، بیایید صدای تشویق های زیادی را بشنویم.” گفته می شود این هنرمندان خدمات خود را به صورت داوطلبانه به عنوان هدیه به شهروندان اردنی ارائه کرده اند. روز عروسی با لوگوی خوشنویسی خود که عبارت «ما شادی می کنیم» در عربی برآن نوشته شده است. شب قبل از عروسی، در 31 می، بیش از 4000 مهمان مرد برای یک مهمانی شام به دربار سلطنتی پیوستند که فرهنگ حاکمان عرب هاشمی اردن را به نمایش گذاشت. در میان حاضران درراغدان، قدیمی ترین کاخ سلطنتی، مقامات عالی رتبه، شخصیت های تجاری و نظامی و نمایندگانی از سراسر جامعه اردن حضور داشتند. مراسم عقد اسلامی ساعت 16 در کاخ ظهران برگزار شد. جایی که این زوج با پدران خود به عنوان دو شاهد قرارداد ازدواج امضا کردند. شیخ احمد آل خلیله بر این مراسم نظارت داشت و این زوج قبل از رد و بدل کردن حلقه ها، آیه فاتحه قرآن مجید را خواندند.

راجوا یک تاج نقره‌ای و یک لباس عروسی سفید و مقنعه‌ای که توسط یک طراح برجسته طراحی شده بود، پوشید و برادر کوچک‌تر حسین، هاشم، او را در تالار همراهی می‌کرد. در همین حین، حسین لباس‌های نظامی سیاه، سفید و قرمز به همراه تزیینات طلا به تن داشت. ملکه رانیا یک لباس تمام قد مشکی و سرآستین طلایی پوشیده بود که از ویترین پاییز 2022 کریستین دیور بود.

یک راهپیمایی سلطنتی به طول 10 کیلومتر بعداً بین دو مکان برگزار می شود، به عنوان بخشی از سنت های بنی هاشم کشور که به سال 1946 برمی گردد. به عنوان بخشی از مقدمات، تصاویر شاهزاده در طول مسیر کاروان قرار داده شد. هفتاد و یک نفر از اعضای گارد سلطنتی که احتمالاً روسری قرمز خواهند پوشید، یک صفوف متشکل از حدود 20 لندرور و موتورسیکلت قرمز را رهبری خواهند کرد. حمل و نقل عمومی برای تمامی شهروندانی که تمایل به تماشای حضوری این مراسم را دارند رایگان است و این روز تعطیل ملی اعلام شده است. چه کسانی در این مراسم شرکت کردند؟

در مراسم عروسی حسین و رجوا تعدادی از اعضای خانواده سلطنتی جهان به اردن سفر کردند تا شاهد این رویداد تاریخی باشند. سلطان عبدالله پادشاه مالزی در میان شرکت کنندگان حضور داشتند. پادشاه خوان کارلوس اول و ملکه سوفیا اسپانیا؛ پادشاه و ملکه هلند؛ ولیعهد فردریک و ولیعهد ماری دانمارک؛ ولیعهد ویکتوریا سوئد و شاهزاده دانیل، دوک وسترگوتلند، شاهزاده سباستین لوکزامبورگ؛ هاکون، ولیعهد نروژ؛ هیساکو، پرنسس تاکامادو، و دخترش، پرنسس سوگوکو از تاکامادوی ژاپن. شیخ خالد بن محمد، ولیعهد ابوظبی، نماینده امارات و شیخ موزا بنت ناصر به نمایندگی از قطر حضور داشت. همچنین ولیعهد عمان، میشال الاحمد الجابر الصباح ولیعهد کویت، لطیف رشید رئیس جمهور عراق و دیگر مقامات کشور رواندا، پاکستان، مصر و لبنان نیز حضور داشتند. جیل بایدن، بانوی اول ایالات متحده، تازه از حضور خود در 6 می در مراسم تاجگذاری پادشاه چارلز در لندن، نیز در این مراسم عروسی حضور داشت. او در بدو ورود مورد استقبال هادیل عزیز، برنده جایزه بین المللی زنان شجاع در سال 2023 قرار گرفت.شاهزاده ویلیام و کیت میدلتون که علاقه مشترکی به این کشوردارند و فرزندان خود را در سال 2021 به آنجا بردند، مهمان این عروسی بودند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا