ٍ
جامعه

مستند زندگی یک دگرباش جنسی آسترالیایی در میان تالبان

مستندی درمورد یک روزنامه نگار آسترالیایی دگرباش که مدت زیادی را درمیان تالبان زندگی کرده است، در رقابت در یک جشنواره مهم سینمایی قرار دارد. او که خودرا مرد معرفی کرده بود ودرواقع نبود، از جمله ورود تالبان به کابل را مستند کرده است. او می گوید ساخت این مستند چنان حساس بود که تا پلک می زدی، خشونت تالبان به یک شهروند را به عنوان فیلمبردار از دست می دادی.

فیلم «Transition»، مستند مونیکا ویلامیزار و جردن برایون در رقابت در جشنواره فیلم ترایبکا قرار دارد. این فیلم درباره برایون، یک روزنامه‌نگار استرالیایی است که همزمان با بازگشت این کشور به سلطهء طالبان در سال 2021، از داخل افغانستان گزارش می‌دهد. مشکل او با گروهی از جنگجویان تندرو طالبان تشدید می‌شود. آنها فقط او را به عنوان یک مرد می شناسند، بنابراین او می تواند دسترسی و امنیت لازم برای انجام کار خود را داشته باشد، حتی در شرایطی که دیگران در کشور حقوق خود را به دلیل جنسیت خود از دست می دهند. با این چارچوب، این فیلم مستند مانند بمب ساعتی است. هر لحظه ممکن است اوضاع برای برایون به شدت تغییر کند.

تا زمان سقوط کابل، او بیش از پنج سال در افغانستان زندگی کرد. او آنجاست که تا طالبان را در یک سلسله فیلم برای نیویارک تایمز مستند کند. او توضیح می دهد که برچسب های جنسیتی او را در آنجا دنبال نکردند و او توانست هویت جدیدی را در این کشور بسازد که نسبت به خودش صادق تر باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا