ٍ
جامعه
موضوعات داغ

طالبان زنان مانتوپوش را از موترها پیاده می کنند

طالب به من گفت که به پدر خود تماس بگیر تا بیاید تو را ببرد تو بد حجاب هستی

طالبان زنان مانتوپوش را از موترها پیاده می کنند

هلنا امیری

حدود یک هفته است که مسوولین امر به معروف و نهی از منکر طالبان زنان بدون چادر و برقع را از داخل موترها، سه‌چرخه‌ها و تکسی‌ها پایین می‌کنند، این کار امر به معروف و نهی از منکر طالبان موجب کاهش درآمد راننده‌گان و تاخیر کار زنان شده است.

شماری از زنان می‌گویند که مسوولین امر به معروف  و نهی از منکر طالبان از چند روز به این سو به خاطری حجاب زنان آنان را اجازه‌ی سوار شدن به موتر‌ها را نمی‌دهند.

حمیرا یک تن از دخترانی‌ است که با پوشیدن مانتوی بلند به یکی از چهار راه‌های هرات ایستاده است، او می‌گوید که طالبان اورا را از داخل تکسی‌ به دلیل پوشیدن مانتو پایین کردند و او حالا مجبور است که یک مسافت طولانی را پیاده طی کند.

او افزود: «به من گفتند که اگر بار دیگر مانتو بپوشی تو را می‌بریم بندی می‌کنیم، زنان زیادی را به این یک ساعتی که من منتظر پدرم هستم، از داخل موتر پایین کردند، حتا کسانی که مانتو داشتند مثل من و برای آنان نیز مانند هشدارهای دادند که اگر یکبار دیگر آنان را با مانتو ببینند؛ آنان را به امر به معروف می‌برند و بندی می‌کنند، خوب خیلی ترسیدم با این برخوردی که طالبان با من داشتند واقعا ترسیدم.»

درکنار حمیرا یکی دیگر از زنانی‌ است که به دلیل پوشیدن مانتو و روسری رنگی، طالبان او را نیز از داخل یکی از سه چرخه‌ها پایین کردند. انیسه نیز از افزایش محدودیت‌ها از سوی طالبان شکایت دارد و می‌گوید: «همین پیشتر من داخل سه‌چرخ بودم یکی از طالبان سه‌چرخه را درچهارراهی مستوفیت ایستاد کرد و برای او گفت که چرااین خانم بی‌حجاب را سوار کردی؟! طالب به من گفت که به پدر خود تماس بگیر تا بیاید تو را ببرد تو بد حجاب هستی و نباید که تو داخل موترها بالا شوی.»

او نیز در ادامه‌ی صحبت‌های خود می‌گوید که راننده‌ی سه‌چرخه را یکی‌ از طالبان با سیلی زده و به وی نیز اخطار داده که بار دیگر اگر زن بدون حجاب را سوار کند؛ با وی برخورد جدی خواهد شد.

او گفت: «وقتی که دیدم طالب راننده‌ی سه‌چرخ را با سیلی زد؛ خیلی ترسیدم و فکر کردم حالا طالبان من را هم با خود می‌برند به بندی‌خانه، اما به من فقط گفتند که بار دیگر تو را با این روسری سرخ و مانتو نبینیم.»

از سوی دیگر راننده‌گان در هرات می‌گویند که طالبان با این کار خود کسب و کار این راننده‌گان را با کساد مواجه کرده‌اند، آنان از طالبان خواستار رفع این محدودیت‌ها شدند.

شاه‌ محمد رانندهء تکسی در هرات می‌گوید که بیشترین سواری‌های تکسی او زنان هستند اما از یک هفته به این سو طالبان به آنان و سایر راننده‌گان دستور دادند که هیچ زن بدون چادر و برقع را سوار تکسی‌ها نکنند.

او در ادامه می‌گوید که با این کار طالبان اقتصاد وی به رکود مواجه خواهد شد.

او گفت: «از طرف امر به معروف و نهی از منکر طالبان ما خیلی تحت فشار قرار می‌گیریم و این کار طالبان باعث میشه که تمام کسب و کار ما  ضربه‌ی اقتصادی ببیند، طالب که شکم‌اش سیر است و از جای گرمی صحبت می‌کنه، وای به حال مردن بیچاره که هیچ راهی جز تحمل ندارند، بخدا من از صبح که خانم‌های بدون چادر و برقع را سوار نکردم؛ تا حالا که عصر شده فقط من توانستم پول تیلی که مصرف کردم را پیدا کنم».

او در ادامه می‌گوید که طالبان نمی‌توانند با این سیاست خود با مردم تعامل کنند: «طالبان با این کار خود فقط مردم را از خود دلسرد می‌کنند من از صبح تا شام کار می‌کنم خرج خود را نمی‌توانم پیدا کنم حالا که بیشتر محدود شده باید بمیریم از گرسنه‌گی.»

اما مسوولین امر به معروف و نهی از منکر طالبان این موضوع را رد می‌کنند و می‌گویند که ریاست آنان فقط به راننده‌گان هشدار داده است که زنان بی‌حجاب را بالا نکنند.

مولوی عبدالرحمن رییس امر به معروف و نهی از منکر طالبان در هرات می‌گوید که زنان را از داخل موترها پایین نمی‌کنند آنان فقط به راننده‌ها هشدار می‌دهند که زنان بی‌حجاب را سوار موتر نکنند.

«این موضوع واقعیت ندارد که زنان را از داخل موتر پایین کنید و هرکسی هم گفته شخص مغرض بوده که گفته در عوض به خود راننده گفته می‌شود که زنان بی‌حجاب را به موتر خود سوار نکنند، راننده ها را توصیه داده می‌شود از طرف محتسبین که زن‌‌هایی که بی‌حجاب است، به موتر خود سوار نکنید، بخاطری که دوسال است که بخاطر حجاب ما کوشش میکنیم که خواهر و هم‌شهری ما باید حجاب اسلامی داشته باشند متاسفانه برخی از زنان مغرض هستند که تا حالا حجاب را رعایت نکردند.»

این در حالی‌ است که طالبان قبل از این نیز با بسته کردن رستوران ها در هرات به روی زنان، گفته بودند که وجود پارک‌ها در این رستورانت‌ها موجب منکرات شده و هیچ زنی حق حضور در رستورانت‌ها و پارک‌ها را ندارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا