ٍ
جامعه

شمال افغانستان؛گرسنگی وهجوم ملخ ها

ملخ ها محصولات افغانستان را در میان بحران شدید غذایی نابود می کنند. صدها هزار ملخ در شمال افغانستان زیر نگاه درماندهء دهقانان به کشتزار ها فرود آمدند، دهقانانی که بدون این آفات نیز با بحران اقتصادی ونبود مواد خوراکی روبرو بودند.به گزارش الجزیره:در روستایی در بلخ، یکی از هشت ولایت آسیب دیده، دسته ای از حشرات خاکستری در مزرعه گندم جمع شده اند.

به گفتهء سازمان ملل متحد این آفات در کشتزار دهقانانی افتاده که از هر 10 خانواده 9 خانواده در حال حاضر برای تهیه غذا با مشکل مواجه هستند.بازمحمد نماینده روستا می گوید: «آنها هر چه سبز است می خورند: گندم، نخود، کنجد.»دهقانان ناامید، از تورهایی برای جارو کردن ملخ ها ، یکی از حریص ترین آفات جهان، استفاده می کنند، اما تعداد آنها همچنان در حال افزایش است.

این دهقان به الجزیره گفته است که ما با شکم گرسنه راه می رویم تا ملخ ها را بکشیم. محمد گفت: اگر آنها را نکشیم، زراعت ما خراب می‌شود. به گفتهء سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو)، شیوع ملخ امسال می تواند 1.2 میلیون تن گندم، یک چهارم برداشت سالانه و ضرری بالغ بر 480 میلیون دلار را ایجاد کند.

افغانستان با سومین سال متوالی خشکسالی مواجه است و کشاورزان گزارش داده اند که از ماه مارچ تاکنون باران نباریده است که می تواند به شستن حشرات کمک کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا