ٍ
جامعه
موضوعات داغ

نیمی از دانشجویان پاکستان دختر اند

دست کم چهل ونه درصد از دانشجویان مجموع دانشگاه های پاکستان دختر هستند

حضور دختران در دانشگاه های پاکستان برابر با پسران است

 دست کم چهل ونه درصد از دانشجویان مجموع دانشگاه های پاکستان دختر هستند وحدود سی درصد از دختران وزنان دراین کشور تحصیلات عالی را درکشور خود دنبال می کنند. حضور کلی بین پسران و دختران در آموزش عالی و متوسطه برابر است. این آمار بین سالهای 2021 تا2022 به دست آمده است.

تقریبا 50 درصد پسران و دختران در آموزش عالی ومتوسط ثبت نام می کنند. اما بین ثبت نام شهری و روستایی تفاوت وجود دارد. تنها 16 درصد از کل دانش آموزان روستایی و تنها 28 درصد دانش آموزان دختر هستند. در حالی که در مراکز شهری 55 درصد دانش آموزان دختر هستند.

با این وجود دولت پاکستان به طور رسمی متعهد است که برای هر شهروند چه زن وچه مرد، امکان دسترسی به آموزش را فراهم کند، اما منتقدان می گویند که تخصیص بودجه به آموزش به صورت کل، با تعهد قبلی دولت مطابقت ندارد. هزینهء آموزش به عنوان درصدی از تولید ناخالص داخلی 1.82٪ در سال 2000-2001 بوده، در حالی که در سال های 2006-2007 کمی افزایش یافته است و به 2.42٪ رسیده است.اقتصاددانان فمینیست درپاکستان، استدلال می کنند که دولت باید به طور کامل به نگرانی های جنسیتی که در بخش آموزشی وجود دارد رسیدگی کند و حل کند. آنها پیشنهاد می کنند که یکی از راه های بهبود این وضعیت افزایش بودجه برای آموزش زنان، تشویق و تشویق مالی مردم در مناطق روستایی برای فرستادن دختران خود به مدارس است. در کارآموزی مطالعات جنسیتی، تقسیم کار جنسیتی مردسالارانه در نظر گرفته می‌شود و فمینیست‌ها استدلال می‌کنند که می‌توان آن را آگاهانه با سیاست‌های عمومی خنثی کرد، یعنی تشویق دختران به تحصیل در رشته‌های ریاضی، علوم، کامپیوتر، و مدیریت بازرگانی و غیره.

پاکستان از کشورهای است که دربرخی ازمناطق با مشکلات اجتماعی از رهگذر تحصیل وکار زنان روبرواست ولی درعین حال اگر با همسایه ءآن افغانستان مقایسه شود،حضور زنان درتمامی عرصه ها برجسته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا