ٍ
قلمرو فارسی

“فرم” انتشارات تازهء فرهنگیان افغانستان دراروپا

گروهی از فعالان فرهنگی افغانستان دراروپا دست به ایجاد انتشارات تازه ای بنام “فرم” در اروپا زده اند. وحید عباسی از موسسان این انتشارات می گوید که با توجه وضعیت سختگیرانهء کنونی طالبان در افغانستان نسبت به آزادی اندیشه وبیان، این انتشارات را به منظور چاپ ونشر آثار نویسنده گان راه اندازی کرده اند. درخبرنامه این انتشارات آمده است:

“با توجه به حضور امارات اسلامی در افغانستان و قوانین سختگیرانۀ آنان در قبال چاپ و نشر کتاب، بر آن شدیم که انتشارات فرم را تأسیس کنیم. انتشارات فرم در نظر دارد بستر مناسبی را جهت ارائۀ آثار نویسندگان فراهم ‌کند و در رشد و اعتلای اندیشه و فرهنگ جامعه سهم بگیرد. انتشارات فرم زیرنظر مؤسسۀ فرهنگی رنگارنگ Colorful institute (Org nr:921 501 528) شروع به کار کرده است. این مؤسسه با دارا بودن امکانات تخصصی و در چارچوب اصول و قواعد صنعت چاپ در نروژ نسبت به چاپ و توزیع کتاب اقدام می‌کند. درواقع، ما وظیفۀ نظارت و اجرای مراحل چاپ و توزیع کتاب نویسنده را طبق قرارداد به عهده خواهیم گرفت. به نحوی که تمامی مراحل لازم برای نشر کتاب مانند صفحه‌آرایی، حروفچینی، چاپ، صحافی، پخش و فروش توسط انتشارات فرم یا زیر نظر این مؤسسه انجام می‌شود.

هدف ما علاوه بر کسب درآمد و رسیدن به جایگاه مطلوب، جذب نویسندگان حرفه‌ای و چاپ کتاب‌های پرفروش در حوزه‌های مختلف است. انتشارات فرم، امکان چاپ هر نوع کتابی را دارد و علاوه بر نشر کاغذی کتاب، امکان نشر الکترونیکی کتاب را نیز فراهم کرده است. پذیرش اثر نویسنده، اولین مرحلۀ چاپ است. پس از پذیرش اثر و عقد قرارداد با نویسنده، اثر به مرحله آماده‌سازی می‌رود و پس از انجام ویرایش و نسخه‌پردازی، طراحی و تولید می‌شود. در مراحل بعدی صفحه‌آرایی، طراحی جلد و… آغاز می‌شود. در نهایت، پس از چاپ کتاب بازاریابی و توزیع کتاب آغاز می‌شود.

مهم‌ترین اهدافی که فرم و گروه کاری این انتشارات دنبال می‌کنند، به شرح زیر است:

  1. ارتباط و تعامل با نویسندگان و مترجمان کتاب در سراسر جهان

  2. بررسی و نیازسنجی وضعیت فرهنگی جامعه و موضوعات فراگیر روز

  3. تعامل و همکاری با نویسندگان و سایر ناشران

  4. نظارت بر نحوۀ توزیع و فروش کتاب

گروه همکاران نشر فرم: حمیده میرزاد، زهرا زاهدی، وحید عباسی”

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا