ٍ
قلمرو فارسی

عتیق رحیمی از خاک وخاکستر تا داوری جشنواره کن

براساس اعلام مسئولان برگزاری جشنواره کن «عتیق رحیمی»، نویسنده و کارگردان افغانستانی- فرانسوی، یکی از اعضای هیأت داوران ۷۶ مین دور این جشنواره شده است

عتیق رحیمی از خاک وخاکستر تا داوی جشنواره کن

مسئولان برگزاری جشنواره فیلم کن ۲۰۲۳ اسامی اعضای هیأت داوران هفتاد و ششمین دور این جشنواره را اعلام کردند.کارگردانی اهل افغانستان در میان نامزدان جشنواره کن حضور دارد.

براساس اعلام مسئولان برگزاری جشنواره کن «عتیق رحیمی»، نویسنده و کارگردان افغانستانی- فرانسوی، یکی از اعضای هیأت داوران ۷۶ مین دور این جشنواره شده است.

عتیق رحیمی در۲۶ فوریه ۱۹۶۲ ۱۹۶۲ میلادی در کابل متولد شد، تحصیلات ابتدایی‌اش را در مکتب استقلال کابل تمام کرد.

عتیق رحیمی در زمان تجاوزشوروی به  افغانستان در سال ۱۹۸۴ در ۲۲ سالگی افغانستان را به مقصد پاکستان ترک کرد و پس از درخواست پناهندگی از سفارت فرانسه به پاریس رفت.رحیمی پس از ورود به فرانسه، در دانشگاه د به تحصیل ادبیات مدرن فرانسه پرداخت و پس از آن مدرک دکترایش را در رشته سینما از سوربون دریافت کرد.

او نخستین رمان خود به نام “خاکستر و خاک” را در سال ۱۹۹۶ نوشت؛ این رمان در سال ۲۰۰۰ توسط سابرینا نوری از فارسی به فرانسه ترجمه شد و در همان سال منتشر شد. رحیمی در سال ۲۰۰۴ بر اساس رمان «خاکستر و خاک»، نخستین فیلم خود به نام خاک و خاکستر را کارگردانی کرد؛ او با این فیلم در جشنواره سینمایی کن ۲۰۰۴ شرکت کرد و جایزه بخش نگاهی به سوی آینده را به دست آورد.او در ۱۰ نوامبر ۲۰۰۸ جایزه ادبی گنکور را برای رمان «سنگ صبور» کسب کرد؛ رمانی که آقای رحیمی آن را روایتی از «گوشه‌هایی از زوایای زندگی خصوصی یک زن افغانستان» خوانده بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا