ٍ
جامعه
موضوعات داغ

زنان تخار: دربرابر ظلم می ایستیم

شماری از زنان امروز پنجشنبه در یک راه‌پیمایی در شهر تالقان، مرکز ولایت تخار، خواهان دسترسی زنان به آموزش، کار و آزادی‌های شان در جامعه شدند.

‏آنان شعارهای «نان، کار، آزادی»، «تحصیل حق ماست» و «زنان را از آزادی‌های شان محروم نکنید» را سر دادند.‏در نزدیک به دو سال گذشته، زنان در بخش‌های مختلف کشور حرکت‌های اعتراضی را راه اندازی کرده و از نبود دسترسی زنان و دختران به حق آموزش و کار و دیگر حقوق شان در جامعه، اعتراض کرده اند. در همین حال؛ شماری از زنان معترض از جنبش همبستگی زنان افغانستان در یک «قطعنامه» از جامعه جهانی و ملل متحد خواسته اند که طالبان را به رسمیت نشناسند و بر طالبان فشار بیشتر وارد کنند.

‏این زنان می‌گویند زیر حاکمیت طالبان، مردم از حقوق اولیه شان محروم هستند. این زنان از کمک‌های بشردوستانه ملل متحد به افغانستان نیز انتقاد کرده اند و ادعا کرده اند که این کمک‌ها به خانواده‌های افراد طالبان سپرده می‌شوند.‏در چند ماه گذشته، زنان در گوشه‌های مختلف کشور حرکت‌های اعتراضی این چنینی را برگزار کرده و از تعامل جامعه جهانی و ملل متحد با طالبان انتقاد کرده اند.

‏این در حالی است که ملل متحد در آغاز ماه می سال روان میلادی نشستی را در رابطه با افغانستان در دوحه میزبانی کرد که در آن نمایندگان ویژه کشورها برای افغانستان از وضعیت حقوق بشری به ویژه حقوق زنان در کشور ابراز نگرانی کردند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا