ٍ
جامعه
موضوعات داغ

«عروسی یا تشییع جنازه؟»

تالبان ممنوعیت شدید موسیقی را در تالارهای عروسی کابل اعمال می‌کنند و می‌گویند که این موسیقی در تضاد با آموزه‌های اسلام است.در یک گزارش خبری آمده است که تالبان تالار های عروسی را در کابل بررسی می کند تا ممنوعیت پخش موسیقی را که به گفتهء آنها با احکام اسلامی در چنین جشن هایی مغایرت دارد، اجرا کنند.به گزارش خبرگزاری آلمان ، وزارت امر به معروف و نهی از منکر تالبان روز یکشنبه در بیانیه ای آنلاین اعلام کرد که به صاحبان تالارها دستور داده شده است که دیگر اجازه پخش موسیقی در مجالس عروسی راندارند. سال گذشته، تالبان به صاحبان مشاغل توصیه کردند که از پخش موسیقی در مجامع عمومی خودداری کنند، اما این حکم با این شدت اجرا نشده بود.

حالا اما تالبان ازجمله درشهرکابل به شدت پیگیر تالار هایی هستند که درآن موسیقی پخش می شود ودر صورتی که تالاری موسیقی پخش کند، مجازات می شود.مسوول یک تالارعروسی درکابل روز دوشنبه به خبرگزاری آلمان به شرط افشانشدن هویت اش گفته است. «اگر در عروسی موسیقی وجود ندارد، پس فرق مراسم عروسی با مراسم ختم چیست؟!» الجزیره با این عنوان به طرح این موضوع پرداخته است که تالبان چی گونه موسیقی را منع کرده اند وچگونه درتالارهای شهر کابل این روند را کنترول می کنند. در این گزارش آمده است.

 پس از بازگشت تالبان به قدرت در آگست 2021، بسیاری از هنرمندان و موسیقیدانان از افغانستان گریختند و به کشورهای غربی پناهنده شدند.

تالبان موسیقی را خلاف آموزه های اسلام می دانند. طبق تعبیر دقیق این گروه، تنها صدای انسان باید موسیقی تولید کند و فقط در ستایش خداوند باشد. تالبان ده‌ها فعالیت به ظاهر بی‌ضرر در افغانستان را در طول سال‌های 1996 تا 2001 خود غیرقانونی اعلام کرده اند، از جمله گدی پران بازی، تماشای سریال‌های تلویزیونی، کوتاه کردن موها و پخش موسیقی.هم چنان زنان و دختران افغانستان پس ازبازگشت آنان به قدرت، با بیشترین محدودیت‌ها، از جمله ممنوعیت تحصیل در دبیرستان‌ها و دانشگاه‌ها و همچنین مشاغل مختلف مواجه بوده‌اند.در ماه آپریل، یک ایستگاه رادیویی زنان در شمال شرق افغانستان تعطیل شد، زیرا به گفتهء تالبان، در حال پخش موسیقی در ماه مبارک رمضان بود .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا