ٍ
America آمريكااسلایدررویدادهافرهنگ و اندیشه

کریستال بیات فعال حقوق زنان: جشنوارهء قلم آمریکا، تربیونی برای بازتاب صدای افغانستان بود

این جشنواره جشن ادبیات بین‌المللی است که بیش از 100 نویسنده از 27کشور مختلف را در بر می‌گیرد.

کریستال بیات فعال حقوق زنان: درجشنواره قلم 2023 آمریکا، تربیونی برای بازتاب صدای افغانستان بود

کریستال بیات فعال حقوق زنان به عنوان سخنران در انجمن قلم آمریکا حضور یافت. بانو بیات که سابقهء فعالیت مدنی ازجمله مبارزه برای احقاق حقوق زنان دارد می گوید که حضور در شب گشایش جشنواره صداهای جهانی 2023 درلاس آنجلس، تربیونی برای بازتاب زنان افغانستان بوده واو از این فرصت برای رساندن پیام مردم افغانستان استفاده کرده است.

چهارشنبه گذشته شهر لس آنجلس درکالیفورنیای آمریکا، مملو از نویسندگان و دوستداران کتاب بود که برای شب افتتاحیه جشنوارهء صداهای جهانی  ۲۰۲۳ قلم آمریکا گردهم آمده بودند. این جشنواره جشن ادبیات بین‌المللی است که بیش از ۱۰۰  نویسنده از ۲۷ کشور مختلف را در بر می‌گیرد. به گفتهء خانم بیات:

 «جشنواره با پنل‌های روشنگری در مورد هویت، مکان و حقوق بشر آغاز شد و در گفتگوی زنده من، امیر سلطانی، خانم طلا و خانم نازنین بحث و گفت‌وگو کردیم. من که در این جشنواره انتخاب شده‌ام از برگزارکنندگان این رویداد و سازمان‌های ذی‌ربط برای برگزاری چنین جشنواره‌ای شگفت‌انگیز، برای برجسته کردن صداها و رشادت‌های زنان ایرانی و افغانی به جهانیان قدردانی کردم.»

خانم بیات افزوده است که موضوع مورد بحث زن، زندگی، آزادی: نقش هنر در مبارزه برای حقوق بشر» بود. در برنامه در باره حقوق و آزادی‌های زنان، مبارزات زنانه، جنبش‌های اعتراضی زنان و روایت زنان در افغانستان و ایران، حمايت و پشتیبانی جامعه‌ی جهانی و نهادهای جهانی، بخصوصا رهبران کشورهای جهان بحث‌های مفصلی داشتم.

او می افزاید که «عدم تعامل و به رسميت نشناختن گروه تروریستی طالب یکی از مهم‌ترین بخش صحبت‌هایم در جشنواره PEN America به عنوان یکی از برگزیده شدگان در این جشنواره بود. جای بسا خرسندی و  افتخار است که فرصت یافتم و می‌توانم در یکی بزرگ‌ترین تریبون‌ها یعنی به جشنواره صداهایی جهان PEN America صدای خفته‌ی میلیون‌ها دختر و زن کشورم باشم .»

او تاکید می کند که :«مبارزه من و همفکرانم به شیوه‌های مختلفی در برابر گروه تروریستی طالب و رهائی مردم از چنگال ظلمت و وحشت هم‌چنان ادامه دارد.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا