ٍ
فرهنگ و اندیشه

چالش کتاب خوانی دختران ایده ای زیر سایه طالبان

چالش کتاب‌خوانی کارش دوماه پیش دقیقا به تاریخ ۳۱ دسامبر سال ۲۰۲۲ ترسایی با شعار «کتاب بخوانیم تا تاب بیاوریم» آغاز گردید.

هر چالش، مراحل مختلف خودش را دارد.

چالش یکم را با این روند آغاز کردیم.


یکم، شریک سازی پاره‌ از کتاب‌های خوانده شده. دوم، چالش شریک سازی برداشت نهایی اشتراک کننده‌گان است. اکنون در میانه‌ی چالش سوم کتاب‌خوانی قرار داریم.

غربی ها ضرب المثل قشنگی دارند که ترجمه اش به زبان ما این می‌شود: “بجای شکایت از تاریکی ها شمع یا چراغی بیفروز“.

ایده و انگیزه ساخت کانال چالش کتاب‌خوانی، دقیقا از همین ضرب المثلی که یار و زمزمه ذهنی روزهای سخت و تاریکم بود به عاریت گرفته شده است.

کانال را ساختم اما نه به تصور استقبال زیاد بل با گذشت زمان شاهد پیشرفت اش بودم. روزانه پیام‌های دلگرم و امیدوار کننده زیادی دریافت می‌کردم/ می‌کنم که دختران جوان، خانم‌های خانه‌دار و حتا آقایان از چگونگی اشتراک در چالش پرس‌و‌جو می‌کردند/می‌کنند و این برایم انگیزه و انرژی بیشتری به ادامه این روند قشنگ می‌دهد.

می‌بینم که تعداد زیادی دختران دانش آموز و دانش‌جو، لذت بخش‌ترین، کم هزینه‌ترین، آرام کننده ترین و آموزنده‌ترین کاری را که همانا خوانش کتاب است، در این روز های دشوار انتخاب می‌کنند و هر روز به تعداد شان افزوده می‌شود.

چالش اول، هر عزیزی که بیشترین کتاب را در ماه می خواند، برنده می‌شد و از میان سی‌و‌پنج نفر اشتراک کننده، شش نفر برنده داشتیم و برای شان از کتاب‌خانه شخصی‌ام  کتاب هدیه دادم.

چالش دوم هر اشتراک کننده یک کتاب را انتخاب کرده در درازای مدت مشخصی بریده‌ یا متن‌های مفهومی را شریک می‌ساختند و در پایان برداشت‌های نهایی شان را به اشتراک می‌گذاشتند و برداشت نهایی به رای گیری گذاشته می‌شد. معیارهای دیگری نیز برای سنجش برنده ها در نظر داشتیم.

در چالش دوم نیز پنجاه نفر دختر و پسر، نونهال و جوان، و دانش‌آموز و دانش‌جو داشتیم که از میان شان، پانزده نفر برنده داشتیم که به همت و یاری انتشارات نشر جوان توانستیم به تمام اشتراک کننده‌گان چالش دوم (پنجاه نفر)، پنج پنج جلد کتاب و به برنده‌های چالش، هشت هشت جلد کتاب هدیه دهیم.

اکنون در جریان چالش سوم قرار داریم و از میان پنجاه و پنج نفر اشتراک کننده، امیدوارم بتوانیم به حد اقل بیست نفر شان کتاب هدیه دهیم.

من معتقدم که با هر جلد هدیه کتاب، دانایی را هدیه کرده‌ایم.

دوست‌ دارم سال های زیادی این روند ادامه یابد و اما برای ادامه اش به یاری شما عزیزان نیازمندیم.

دوستانی که در امر تهیه کتاب برای اشتراک کننده‌گان دست باز دارند، خورسند خواهیم شد تا در رروشنی این شمع سهم خودشان را داشته باشند.

نویسنده: آنجلا عمر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا