ٍ
فرهنگ و اندیشه
موضوعات داغ

روایت آمنه کریمیان ستاره شناس افغانستان برنده جایزه جهانی درسویس شد

روایت یک دختر ستاره شناس افغانستان برنده جایزه جشنواره فتیسوف در برنامه‌ی بین‌المللی FJA در سویس شد. ایولین شالک روزنامه نگار اتریشی در مقاله‌ای با عنوان” شب اتریش برای ستاره شناس افغانستان” حایز دریافت جایزه سوم جشنواره جهانی روزنامه نگاری در FJA شد. این جایزه با حضور خبرنگاران سرتاسر جهان به روز ۲۲ اپریل در امارات متحده دریافت گردید. روزنامه‌نگار اتریشی در این مقاله به روایت زندگی آمنه کریمیان دختر اهل افغانستان، هرات پرداخته است

، روایت دردناک دختری که قدم به قدم چگونگی آن تا رسیدن به آلمان است. دو نفر از دو سر جهان چگونه ارتباط برقرار می‌کنند. چگونه در مرز توسط طالبان دستگیر می‌شود و شلاق می‌خورد، چگونه در پاکستان با رد قول و ویزای سیاست‌مداران اتریش روبه‌رو می‌شود، روایت دختری که در پاکستان نه راه پس دارد و نه راه پیش، اگر برگردد به افغانستان توسط طالبان کشته می‌شود و در عین حال راهی برای رفتن او در کشورهای دیگر را بسته اند، به او قول ویزا دادند و سپس رد کرده‌اند. روزنامه‌نگار اتریشی در مورد دادخواهی‌های می‌گوید که در کشور اتریش توسط سازمان غیراندفاعی اتریش و مردم اتریش صورت می‌گیرد. در میان کسانی که از آمنه حمایت کردند، نویسنده‌ی الفرید جیلینک نویسنده‌ی برنده‌ی نوبل و ده‌ها جوایز بین‌اللملی دیگر، نویسندگان، خبرنگاران برجسته‌ی اتریش، فعالین حقوق مدنی و حقوق بشر و حقوق زن، ستاره‌شناسان، بازیگران تیاتر، استادان دانشگاه و اشخاص برجسته‌ی دیگر بودند.بلاخره به صورت شگفت‌انگیزی معجزه می‌شود و نام آمنه در لیست‌های تخلیه‌ی آلمان بالا می‌آیید، در نهایت بدون هیچ مصاحبه‌ی به تاریخ ۷ ژانویه ۲۰۲۲ آمنه در فرودگاه دوسلدورف آلمان می‌رسد.شبیه داستان غم‌انگیز هزاران پناهنده و پناه‌جو که اکثریت آن‌ها به نتیجه نمی‌رسد، اما آمنه کریمیان یک برگ برنده داشت، او خبرنگاران را با خود داشت. شاید این باعث شد که بلاخره او نجات پیدا کند.این جشنواره که همه ساله در امارات برگزار می‌شد دیروز فهرست برندگان جوایز و مقام‌های نخست تا سوم خود را در بخش‌های مختلف روزنامه‌نگاری اعلام کرد.جوایز روزنامه نگاری فیستوف در سال 2019 توسط تاجر، تهیه کننده، دانشمند و نیکوکار آقای گلب فتیسوف تأسیس شد. در جشنواره امسال 350 اثر برای رقابت در اخذ جوایز روزنامه‌نگاری 2022 فرستاده شده بود.

اعضای هیئت داوران جوایز 2022 سال‌ها تجربه در زمینه روزنامه نگاری دارند. آن‌ها کارشناسان رسانه‌ای برنده جایزه، سردبیران برتر و خبرنگاران بین‌المللی هستند.آثاری از از 81 کشور برای جوایز روزنامه نگاری فتیسوف 2022 فرستاده شده بود. که در نهایت این گزارش در بخش جوایز صلح مقام سوم را گرفت.آمنه کریمیان در این‌باره می‌گوید که:

امیدوارم این موضوع باعث شود باز هم جهان به افغانستان توجه کند، به آن‌ها که ماندند، به آن‌های که داخل راه اند و با آن‌های که آمده اند و با این همه تبعیض و بربریت روبه‌رو اند. امیدوارم تغییری هرچند کوچک بیاید و جهان تکان بخورد. امیدوارم کمی بیشتر توجه عمومی را نسبت به وضعیت افغانستان و مبارزات عظیم مردمی که سعی در خارج شدند دارند، جلب کند!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا