ٍ
فرهنگ و اندیشه
موضوعات داغ

خوابگاه دانشگاه کابل جای آسایش واحد های انتحاری شده است

دانشجویان حتی در صورت واجد شرایط بودن حق ندارند از خوابگاه استفاده کنند

خوابگاه دانشگاه کابل جای آسایش واحد های انتحاری شده است

 خوابگاه دانشگاه کابل به آسایشگاه واحد های انتحاری و تروریستی گروه طالبان و جریان های افراطی دینی وابسته به آنها تبدیل شده است. دانشگاه کابل بزرگترین و با سابقه ترین دانشگاه افغانستان است که در طول سالیان سال به مثابه بزرگترین نهاد تحصیلات عالی در افغانستان فعالیت نموده است. این دانشگاه دارای بزرگترین لیلیه (خواب گاه دانشجویان) در سطح افغانستان می باشد. خوابگاه دانشگاه کابل دارای یک ساختمان بزرگ قدیمی با ظرفیت  دست کم دو هزارو پنجصد نفر می باشد که در دوره ریاست جمهوری محمود داود خان ساخته شده است. به علاوه ساختمان سابقه این خوابگاه، دو ساختمان دیگر نیز در دوران ریاست جمهوری اشرف غنی مطابق به عصری ترین معیار های ساختمانی ساخته شده است و این دو ساختمان نیز گنجایش پذیرایی بیش از یک هزار دوصد را نفر را دارا می باشد.

 این خوابگاه برای دانشجویانی است که از ولایات افغانستان به دانشگاه کابل راه میابند و زمینهء مناسب برای زندگی موقت در جریان تحصیل می باشد. وخوراک دانشجویان ساکن در این لیلیه نیز از سوی بودجه وزارت تحصیلات عالی افغانستان تأمین میگردد. اما بعد از به قدرت رسیدن طالبان این خوابگاه به آسایشگاه اعضای باقی مانده از واحد های انتحاری و تروریستی این گروه تبدیل شده است. بخشی از این واحد ها شامل آن عده فارغ التحصیلان مدارس حقانیه و دیوبندی پاکستان بوده که با داشتن انگیزهء مملو از افراطیت مذهبی آماده کار در ادارات دولت طالبانی هستند و بخشی دیگر هم  طلاب مقدماتی برای آماده شدن مدارس پاکستانی هستند که از مدارس ولایات افغانستان جمع آوری شده اند. دانشجویان اصلی دانشگاه کابل که از ولایات دور دست افغانستان با گذارندن امتحان سراسری کانکور به این دانشگاه راه یافته اند نسبت به طلاب دروس دینی به شدت در اقلیت می باشند.

یکی از دانشجویان کابل که نخواسته از او نام برده شود می گوید “دو ساختمان جدید که مجهز با سیستم برق، آب، یخچال، حمام، انترنیت کلپ و کتاب خانه مجهز و عصری می باشد، تنها به طلاب مدارس دینی متعلق می باشد و دانشجویان سایر دانشکده ها اجازه ورود به آن را ندارد.

 یک وینگ ساختمان سابقه نیز به طلاب تازه وارد تعلق دارد که آنها در دارالعلوم دینی ای که جدیداً در داخل محوطه دانشگاه ایجاد شده است، راه میابند. تنها در سه وینگ دیگر از ساختمان سابقه دانشجویان دانشگاه کابل سکونت دارند. اکنون در این لیلیه تنها دانشجویان صنوف اول و دوم حق بودن را داشته و دانشجویان صنوف سوم و چهارم حتی در صورت واجد شرایط بودن حق ندارند از خوابگاه استفاده کنند وبه مجردی که یک دانشجو وارد مرحله صنف سوم تحصیلی خود میگردد از لیلیه دانشگاه کابل اخراج میگردد.”

 بر اساس شواهد، گروه طالبان اکنون برعلاوه جاسازی اعضای مرتبط با خود در بخش های مختلف دانشگاه کابل، در حال ساختن و ترقی دادن مراکز آموزشی مذهبی به شیوهء مدارس دینی پاکستانی مانند مدرسه حقانیه و … می باشد. طوریکه این مراکز آموزشی به گونه مستقیم متأثر از مدارس پاکستانی باشد که اکثریت رهبران و اعضای طالبان در آنها تحصیل کرده اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا