ٍ
فرهنگ و اندیشه

رسا جامی نوجوان افغانستان درآمریکا: به خاطر دختران سرزمین ام اینجا ایستاده ام

رسا جامی کمتر از دو سال پس از فرار از افغانستان به همراه خانواده‌اش، اکنون درمراسم فارغ التحصیلی خود در ویرجینای آمریکا سخنرانی اثرگذاری داشت. به گزارش ان بی سی اومی‌گوید وضعیت بد دختران در افغانستان باعث شد تا تلاش کند از دبیرستانی در ویرجینیا فارغ‌التحصیل شود.رسا جامی در سال 2023 به دبیرستان راک ریج پیوست، زیرا طالبان مکاتب را در افغانستان می‌بندند و بسیاری از دختران از حضور در مکاتب باز می‌مانده اند.

در اواخر جنوری 2021، خانوادهء جامی پس از اینکه درخواست ویزای مورد انتظار آنها به طور ناگهانی پذیرفته شد، افغانستان را ترک کردند.او گفته است: «طالبان هر روز و هر شب به اطراف شهر نزدیک‌تر و نزدیک‌تر می‌شدند. من شبانه صدای شلیک گلوله های زیادی را در اطراف شهر می شنیدم.»جامی در افغانستان خوش شانس بود و چهار زبان از جمله انگلیسی را در یک مدرسه ترکی آموخت. در داخل راک ریج بالا، شوک فرهنگی ادامه یافت.

او گفت: “اولین و تنها هدف من این بود که تا آنجا که می توانم تحصیل کنم، همه چیز را یاد بگیرم، فقط روی دانش تمرکز کنم.”رساجامی در مقالهء خود “رویای صلح”، توضیح داده است که چگونه دختران در افغانستان انگیزهء او را برای یادگیری را تقویت کرده اند.او می نویسد: «هر روز که وارد مکتب خود می شوم و روی این صندلی می نشینم، دخترانی را در افغانستان به یاد می آورم که 16 ماه فقط به خاطر دختر بودن در خانه های خود زندانی بوده اند.این مقاله اثرگذار او را در زمان فارغ التحصیلی در کانون توجه قرار داد.او در این مراسم خواند: «در این مکتب، من فقط نمایندهء خودم نیستم. من اینجا برای هزاران دختر افغانستان درس می خوانم که رویاهایشان را در قلب شان دفن کرده اند. حمایت ازحقوق آنها را به عهده خواهم گرفت. من به خاطر دختران محروم وطنم، اینجا هستم.»او گفت که امیدوار است روزی بتواند به افغانستان بازگردد تا آموخته های خود را با دختران سرزمین اش شریک کند.ایستگاه بعدی رسا جامی دانشگاه ماریمونت خواهد بود تا به عنوان نمایندهء دختران محروم افغانستان به مسیرکسب دانش، تاجایی که می تواند، ادامه دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا