ٍ
سیاست

روس ها با رهبر واگنر عکس می گرفتند

مردم مسکو

به دنبال شورش کوتاه مدت نیروهای مزدور که باعث تضعیف رئیس جمهور ولادیمیر پوتین شد و سوالاتی در مورد توانایی او برای جنگ در اوکراین ایجاد کرد، نیروهای دولتی روسیه از خیابان های مسکو عقب نشینی کردند و مردم به پارک ها و کافه ها هجوم آوردند.به گزارش آسوشیتد پرس:

راهپیمایی نیروهای واگنر به رهبری یوگنی پریگوژین به پایتخت و معامله اواخر شب که در نهایت آن را متوقف کرد، شهرت پوتین را به شدت لطمه زد. این حرکت ممکن است در را برای دیگرانی باز کند که از تسلط دو دهه پوتین بر قدرت ناراضی هستند، به ویژه پس از حمله او به اوکراین.

بر اساس مفاد قرارداد، پریگوژین به بلاروس تبعید خواهد شد، اما تحت پیگرد قانونی قرار نخواهد گرفت و نیروهایش نیز چنین نخواهند کرد. از زمان اعلام این توافق که بنا بر گزارش ها با میانجیگری الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس انجام شده است، خبری از پوتین و پریگوژین در شنبه شب منتشر نشده است.به نقل از آسوشیتد پرس:

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، رویدادهای آخر هفته را «فوق‌العاده» توصیف کرد و یادآور شد که 16 ماه پیش پوتین به نظر می‌رسید که آماده تصرف پایتخت اوکراین است و اکنون باید از مسکو در برابر نیروهای تحت رهبری تحت سرپرستی خود دفاع کند.

بلینکن به شبکه ان‌بی‌سی گفته است: «من فکر می‌کنم شکاف‌های بیشتری را در نمای روسی مشاهده کرده‌ایم. هنوز خیلی زود است که دقیقاً به کجا می‌روند و چه زمانی به آنجا می‌رسند، اما مطمئناً ما انواع سؤالات جدیدی داریم که پوتین باید در هفته‌ها و ماه‌های آینده به آنها بپردازد.»

 هنوز مشخص نیست که شکاف‌هایی که با شورش 24 ساعته باز شد چه معنایی برای جنگ خواهد داشت. اما باعث شد برخی از بهترین نیروهایی که برای روسیه در اوکراین می جنگند از میدان نبرد بیرون کشیده شوند: نیروهای واگنر خود پریگوژین و نیروهای چچنی برای متوقف کردن آنها فرستاده شدند.

اما اوکراینی‌ها امیدوار بودند و برخی تحلیل‌گران پیشنهاد کردند که جنگ داخلی روسیه می‌تواند فرصت‌هایی را برای ارتش آن‌ها ایجاد کند، ارتشی که در مراحل اولیه یک حمله متقابل برای پس گرفتن مناطق تصرف شده توسط نیروهای روسی است.

بن بری، کارشناس ارشد جنگ زمینی در مؤسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک، گفت: «این رویدادها برای دولت و ارتش اوکراین آرامش زیادی خواهد داشت».

سوال دیگر این است که به طور کلی چه اتفاقی برای واگنر متعلق به پریگوژین خواهد افتاد. این پیمانکار نظامی نیروهای خود را در چندین کشور مستقر کرده است که گمان می رود برای منافع روسیه می جنگند.

بر اساس قراردادی که پیشروی پریگوژین را متوقف کرد، به سربازان واگنر که از شورش حمایت نکردند، قراردادهایی مستقیم با ارتش روسیه پیشنهاد می‌شود و آنها را تحت کنترول نیروهای نظامی قرار می‌دهند که پریگوژین در تلاش بود آن‌ها را بیرون کند.

به نقل از آسوشیتد پرس:به نظر می رسد این معامله یک ترتیب “عجولانه” باشد که برای محافظت از پریگوژین و محافظت از پول او و خانواده اش صورت می گیرد.

 فیلیپس اوبراین، استاد مطالعات استراتژیک در دانشگاه سنت اندروز در اسکاتلند در خبرنامه آنلاین خود نوشته است: «آنچه ما نمی دانیم این است که آیا او واگنر را نجات داد یا خیر. مشخص نیست که چه تعداد از مزدوران او با او به بلاروس می آیند، یا اینکه اکنون چند نفر مجبور به امضای قرارداد با ارتش روسیه خواهند شد. در پیشروی برق آسای خود، نیروهای پریگوژین روز شنبه کنترول دو مرکز نظامی در جنوب روسیه را به دست گرفتند و قبل از عقب نشینی در فاصله 200 کیلومتری از مسکو قرار گرفتند.

ویدئویی که توسط آسوشیتدپرس در روز شنبه در روستوف-آن-دون گرفته شده است، نشان می‌دهد که مردم هنگام خروج نیروهای واگنر را تشویق می‌کنند. برخی دویدند تا با پریگوژین که سوار بر یک موتر بود، دست بدهند.فرماندار منطقه بعداً گفت که همه نیروها شهر را ترک کرده اند. خبرگزاری های روسی همچنین گزارش دادند که مقامات لیپتسک تأیید کردند که نیروهای واگنر این منطقه را که در جاده روستوف به مسکو قرار دارد، ترک کرده اند.

مسکو با ایجاد ایست بازرسی با خودروهای زرهی و نیروها در لبه جنوبی شهر، برای ورود نیروهای واگنر آماده شده بود. تلویزیون دولتی چچن گزارش داد که حدود 3000 سرباز چچنی از نبرد در اوکراین بیرون کشیده شدند و اوایل روز شنبه به آنجا رفتند. نیروهای روسی مسلح به مسلسل پست های بازرسی را در حومه جنوبی مسکو ایجاد کردند. خدمه بخش هایی از بزرگراه ها را برای کند کردن راهپیمایی حفر کردند.

شماری ازشهروندان روسیه، از اقدام پوتین استقبال کردند.اما موسسه مطالعات جنگ مستقر در ایالات متحده هشدار داد که “کرملین اکنون با یک تعادل عمیقا ناپایدار روبرو است.”این موسسه که جنگ در اوکراین را از ابتدا دنبال می‌کرد، نوشت: «توافق کوتاه‌مدت است، نه یک راه‌حل بلندمدت».

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا