ٍ
رویدادهاسیاست
موضوعات داغ

دادخواست پدریماسیاوش در دادگاه بین المللی

دادخواست پدریماسیاوش در دادگاه بین المللی دنبال می شود

داود سیاوش پدر یماسیاوش خبرنگار فقید همچنان در تلاش شناسایی عاملان قتل اوست.آقای سیاوش اخیرا گفته است که« به منظور پیدا نمودن سر نخ شناخت قاتل، عامل قتل و  حامی عامل قتل  شهید یماسیاووش  به شورای  امنیت سازمان ملل و دادگاه بین المللی هاگ عرض نمودیم» درمتن درخواستی وعریضهء منتشره توسط آقای سیاوش  آمده است که « ما سیاووش به دلیل گزارشگری در زمینه مسائل سیاسی و حکومتداری در افغانستان و به ویژه پرداختن به موضوعات بحث برانگیز و طرح سوالات سخت و چالش برانگیز در مواجهه با سیاست ها و مقامات دولت در زمان اداره غنی شهره بود. وی در انجام کار خود به عنوان ژورنالیست و مجری تلویزیونی از حق آزادی بیان خود استفاده میکرد به گونه یی که سعی در دریافت و افشاء معلومات، بحث و گفتگو های چالشی در بحث های ملی و دارای اهمیت عمومی مینمود.

این کار منجر به تهدیدها و فشارهای مداوم علیه او توسط مقامات دولتی، از جمله مقامات ارشد و برجسته شد، که خواستار متوقف نمودن کار وی به عنوان ژورنالیست و مجری تلویزیون شدند. به دنبال تهدید ها و فشار هایی که وی دریافت کرده بود، و همچنین به دنبال توصیه هایی که از جانب یک NGO مبنی بر اینکه در نتیجه کارش امنیت او در خطر است، باعث شد که به منظور محافظت از ایمنی او و با این امید که تهدیدات با گذشت زمان فروکش کنند افغانستان را ترک کند. پس از بازگشتش به افغانستان به تاریخ 7 نوامبر 2020 در نتیجه انفجار 2 کیلوگرام ماده انفجاری درجه نظامی RDX تعبیه شده در موتر دولتی که برای انتقال وی از خانه به دفتر تنظیم شده بود جان داد، که انفجار اندکی بعد از سوار شدن وی به موتر به گونه ریموت کنترلی صورت گرفت. »

یما سیاووش ۱۷ عقرب ۱۳۹۹ به همراه دو تن از کارمندان بانک مرکزی افغانستان در منطقه مکرویان ۴ کابل بر اثر انفجار ناشی از مین جاسازی شده در ماشین بانک مرکزی افغانستان جان باخت.یما سیاوش پس از کار در تلویزیون طلوع در سمت مشاوریت مطبوعاتی ریاست بانک مرکزی ایفای وظیفه نمود.درآن زمان دو شایبه در مورد هدف قرار دادن او مطرح بود،قتل هدفمند اهالی رسانه ها وچهره های برجسته رسانه ای ومدنی موجی که در سالهای اخیر حکومت محمد اشرف غنی سازمان دهی شده بود وعمدتا نیروهای مخالف دولت آن زمان (طالبان) درپس چنین حملات قلمداد می شدند وموضوع دوم که درمتن دادخواست آقای سیاوش نیز وجود دارد امکان اطلاع یما سیاوش از مسایلی است که دربانک مرکزی افغانستان درآن وقت اتفاق افتاده بود وبه همین دلیل آقای سیاوش پدر او هم واره آقای اجمل احمدی ودرکل مسوولین درجه اول حکومت آقای غنی را هدف اتهام قرار می دهد.« آدمخوران اداره ماورای قانون جمهوری سه نفره اشرف غنی اجمل احمدی وشرکا اسرار قتل یماسیاووش شهید را در (جی پی اس) موتر افغانستان بانک و کامره های بانک پنهان کردند» این بخشی از متن دادخواست آقای سیاووش است. او آقای اجمل غنی رییس بانک مرکزی وقت وچهره بسیار نزدیک به محمد اشرف غنی رامورد اتهام قرار میدهد. چهره ای که دراواخر حکومت محمد اشرف غنی به یکی از نازدانه های رییس جمهور تبدیل شد ودراین اواخر گزارش تلویزیون ملی ایتالیا نیز حالی که از انتقال پول رشوت برای نجنگیدن دربرابر طالبان توسط او به محمداشرف غنی را مطرح کرد. امری که از سوی بسیاری از متهمان این پرونده که براساس اسناد منتشر رسانه ایتالیایی متهم به دریافت چک بودند، رد شد.اتهامات دیگری نیز علیه آقای اجمل غنی درمدتی که او مقام های مهم وازجمله بانک مرکزی کشور را برعهده داشت، مطرح شد. اینکه او به هیچ یک از زبان های رسمی افغانستان بلدیت ندارد وحتا شایعه این که امکان دارد او شهروند افغانستان نباشد،نیز مطرح شد. با همه اینها اتهامی که آقای سیاوش مطرح می کند، بنا بر دلایل مطروحه مربوط به دوره ای است که یما سیاوش به حیث مشاور رسانه ای بانک مرکزی افغانستان رسما فعالیت می کرد. از متن دادخواست چنین برداشت می شود که اتفاقاتی در بانک مرکزی افغانستان در زمان آقای اجمل احمدی باید رخ داده باشد که خلاف قانون بوده ویماسیاوش از آن باخبرشده است. به همین خاطر دلیلی که پدر او درمتن دادخواست مطرح کرده این است که دوربین های مدار بسته بانک مرکزی باید بررسی می شد.حکومت محمد اشرف غنی  بیش از یکسال پس از ترور هدفمند یما سیاوش نیز برقرار بود ودراین مدت با وجود دادخواست ها وشکایات پیهم پدرش ازجمله در رسانه ها هیچ ترتیب اثری برای تحقیق درزمینه چگونگی قتل هدفمند فرزند خبرنگار ومشهور او نشد به ویژه به دلیل اینکه آقای سیاوش مقام های درجه اول حکومت آقای غنی و نزدیک چهره به او یعنی اجمل غنی را متهم می کند، امکان تحقیق در دوره این حکومت نیز چندان وجود نداشته است. با این وجود به همین دلیل اکنون او درخواست خودرا برای دادخواهی به دادگاه بین المللی برده است تا بتواند با استمداد از مقام های قضایی بین المللی وبی طرف آنهاسرنخی از چگونگی قتل هدفمند یما سیاوش  پیدا کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا