ٍ
سیاست

تالبان هم بودای بامیان را منفجر کردند، هم برای بازدید آن پول می گیرند

پس از یک گزارش روزنامهء واشنگتن پست درآمریکا در مورد  نحوهء فروش تکت بازدید از جای خالی بوداهای بامیان، بسیاری از رسانه های غربی به این مساله پرداخته اند که تالبان این مجسمه های بی مانند تاریخی را انفجار داده اندولی اکنون منتظر اند تا با فروش  تکت به خارجی هایی که علاقمند بازدید از بامیان اند، پول جمع کنند.واشنگتن پست اخیرا گزارش داد که طالبان در حال فروش تکت برای بازدید از آثار باستانی ای هستند که خودشان آنها را تکه تکه کردند، اکنون تالبان تلاش می کنند تا با فروش تکت از محل بودای بامیان، بتوانند اقتصاد خود را تقویت کنند.

این روزنامه گزارش داد که تکت های بازدید از بقایای تندیس های بودای بامیان در منطقه هزاره جات افغانستان برای مردم محلی به قیمت 57 سنت و 3.45 دلار به خارجی ها فروخته می شود.رسانه های غربی با این تعجب گزارش داده اند که «به نظر می رسد به دور از باورهای سیاسی ستیزه جویانه تالبان است که  درعین وحشت جامعهء بین المللی، تندیس های 1500 ساله بودایی را منفجر کردند و چیزی بیش از طاقچه های آنها که از کوه تراشیده شده بود، باقی نگذاشتند.

طبق گزارش اسلیت، طی چند روز در مارچ 2001، طالبان این دو مجسمه را با استفاده از مین های ضد تانک، اسلحه های ضد هوایی، توپخانه…. به طور سیستماتیک مواد منفجره قرار دادند تا آنها را به حفره های خالی تبدیل کنند. اما اکنون درحالی که والی فعالی تالبان دربامیان از عملکرد دوره ء پیشین تالبان دربارهء منفجر نمودن بودهای بامیان دفاع می کند، اما درعین حال آنان برای بازدید داخلی وخارجی تکت می فروشند. روزنامه واشنگتن پست درگزارش خود گفته است که تالبان خود مسوولیت فروش وجمع آوری پول تکت بازدید این منطقه باستانی را برعهده دارند که خودشان منفجر کردند و افتخار به این انفجار هم حتا اکنون می کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا