ٍ
رویدادهاسیاست
موضوعات داغ

افزایش توانایی داعش خراسان ؛ هزاره ها بخشی از اهداف اند

سی ان ان:برخی هشدار می دهند که به زودی  داعش می تواند توانایی حمله به اهداف غربی را توسعه دهد.

افزایش توانایی داعش خراسان ؛ هزاره ها بخشی از اهداف اند

اسناد محرمانهء فاش شده از پنتاگون که در ماه آپریل توسط واشنگتن پست منتشر شد، افغانستان را به عنوان میدانی برای حضور داعش خراسان نشان می دهد و نشان می دهد که این گروه یک تهدید فزاینده برای ایالات متحده، اروپا و آسیا است.حملات اخیر داعش شاخهء خراسان،عمدتاً علیه طالبان و نیز اقلیت‌های مسلمان شیعه افغانستان، به‌ویژه قوم هزاره، صورت گرفته است. بمب گذاری ها در مناطق شهری افزایش یافته و صدها زخمی و کشته برجای گذاشته است.

 سی ان ان در گزارشی مفصل به افزایش توانایی های داعش خراسان درافغانستان پرداخته است . دربخش هایی از این گزارش آمده است:

این گروه بارها ادعاهای خود را در خبرنامه هفتگی خود، النبا، منتشر کرده و مدعی شده است که از زمان تسلط طالبان در افغانستان، 283 بار در افغانستان حمله کرده و حداقل 670 نفر را کشته و 1200 نفر را زخمی کرده است که افزایش قابل توجهی در تلفات در هر حمله است. با توجه به محدودیت‌های رسانه‌ای که به شدت بر توانایی روزنامه‌نگاران برای گزارش‌دهی مستقل در کشور تأثیر می‌گذارد، و فقدان اطلاعات غربی، تأیید این ارقام دشوار است.

علیرغم وعده‌های طالبان مبنی بر حکومتی معتدل‌تر از زمانی که دو دهه پیش در قدرت بودند، آنها اقدامات سخت‌گیرانه‌ای را مطابق با تفسیر سخت‌گیرانه‌شان از قوانین اسلامی ، از جمله اعدام در ملاء عام، شلاق زدن و ممنوعیت تحصیل زنان، دوباره اعمال کردند.

فاطمه امیری، 18 ساله، در میان دانش آموزانی بود که در حال امتحان بودند که تیراندازی بلند شد. او در این حمله یک گوش و یک چشمش را از دست داد که فک او نیز شکسته شد و همچنان برای جراحاتش تحت درمان است. او به یاد می‌آورد که دانش‌آموزان در حالی که یک مرد مسلح روی میزشان به روی آنها تیراندازی می‌کند و به دنبال آن صدای انفجار می‌آید، جیغ می‌زدند و همسالانش خون آلود در اطراف او روی زمین دراز می‌کشیدند. “من دیدم که بسیاری از هم صنفی هایم در حال مرگ هستند. سعی کردم فرار کنم. همه راه ها بسته بود. از دیواری بالا رفتم و پریدم، وضعیت بدی داشتم.» من اکنون یک انسان نیمه عادی با یک چشم و یک گوش هستم. اوافزوده که «ما می دانیم که طالبان نمی توانند از ما محافظت کنند. هیچ کس در حال حاضر در افغانستان احساس امنیت نمی کند.»

حملات داعش خراسان نگرانی مقام های آمریکایی را در مورد توانایی های این گروه برانگیخته است و برخی هشدار می دهند که به زودی  داعش می تواند توانایی حمله به اهداف غربی را توسعه دهد.

ژنرال مایکل «اریک» کوریلا، رئیس فرماندهی مرکزی ایالات متحده –سنتکام- در ماه مارچ به قانونگذاران آمریکا گفت که داعش خراسان جسورتر شده و هدف آن افزایش صفوف و انجام حملات در منطقه و فراتر از آن است. او تخمین زد که این گروه می‌تواند «عملیات خارجی علیه منافع ایالات متحده یا غرب در خارج از کشور را در کمتر از شش ماه، بدون هیچ هشداری، انجام دهد».

آمریکا طالبان را به عنوان حکومت افغانستان به رسمیت نشناخت. سرگرد جان مور سخنگوی سنتکام به سی ان ان گفته که مقام های ایالات متحده با طالبان برای مقابله با داعش خراسان همکاری نمی کنند و ایالات متحده هیچ گونه اطلاعاتی را با آنها به اشتراک نمی گذارد. یک مقام آمریکایی به سی ان ان گفته است:

«ما در شرف تکرار همان اشتباهی هستیم که در دهه 1990 انجام دادیم، با این باور که افغانستان… ربطی به ما ندارد. ما چشم از آنجا برداشتیم و دوباره همان کار را انجام خواهیم داد.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا