ٍ
سیاست

بشرا بی بی همسر صوفی عمران خان واتهام فساد

پاکستانی هایی که ارادت بشرا به این «پیر» را تحسین می کنند، او را یک رهبر معنوی می نامند در حالی که مخالفان خان او را به انجام جادوگری متهم می کنند

بشرا بی بی همسر صوفی عمران خان واتهام فساد

درپرونده ای که باعث بازداشت عمران خان نخست وزیر پیشین پاکستان شد، هم سر او که به گزارش رسانه ها ، زنی صوفی است و ازدواج دوم او با عمران خان چند ماه پیش از نخست وزیر خان صورت گرفته نیز متهم است. خان نیز پیش از این ازدواج ازدواج های داشته وبشرا بیگم نیز سی سال با یک مرد ثروتمند پاکستانی زندگی کرده است. بسیاری از رسانه های جهانی به دلیل زندگی ویژه و صوفی گری بشری بیگم به او پرداخته اند. به ویژه که اکنون او در دادگاه دریک پرونده با هم سر نخست وزیر سابقش متهم است. رویترز در مقاله ای او پرداخته است.

بشرا خان، همسر عمران خان، نخست وزیر سابق پاکستان، نیز در پروندهء مربوط به شوهرش ، با اتهامات فساد روبرو است. او روز دوشنبه، شوهرش را به دادگاه همراهی کرد.او به خاطر معنویت و ارادتش به تصوف، مشهور است. خان 70 ساله اغلب بشرا را رهبر معنوی خود خوانده است.او که بشرا ریاض واتو به دنیا آمد، پس از ازدواج نام خود را به خان تغییر داد. شوهر و پیروانش معمولاً از او به عنوان «بشرا بی بی» یا« بشرا بیگم» یاد می کنند، عناوینی که در اردو نشان دهندهء احترام است.

بشراکه در اواخر 40 سالگی است، از خانواده ای صاحب زمین در پنجاب است. اطلاعات کمی در مورد زندگی اولیهء او وجود دارد. اولین ازدواج او که حدود 30 سال به طول انجامید، با فرید منکه، کارمند گمرک واهل یک خانوادهء بانفوذ سیاسی پنجاب بود. شوهر قبلی او پس از طلاق در سال 2018 به نقل از رسانه های پاکستانی گفته است: “می خواهم به صراحت در مورد همسر سابقم، بشرا بی بی، بگویم که زنی  همانند او در دنیا ندیده ام.”

هم بشرا و هم شوهر سابق او از ارادتمندان فریدالدین مسعود گنجشکار، یا بابا فرید، عارف مسلمان و صوفی هستند که زیارتگاهش در زادگاه مانکا، پاکپاتان در پنجاب واقع شده است.

پاکستانی هایی که ارادت بشرا به این «پیر» را تحسین می کنند، او را یک رهبر معنوی می نامند در حالی که مخالفان خان او را به انجام جادوگری متهم می کنند، ادعایی که دستیاران خان بارها آن را رد کرده اند. در مصاحبه استثنایی، بشرا در سال 2018 به شبکه خبری محلی HUM گفته است که “مردم به دیدن من می آیند تا به خدا و پیامبر نزدیک شوند”.

مشخص نیست که خان چه زمانی و چگونه با بشرا ملاقات کرد، اما دستیار سابق او گفته است که خان بسیار تحت تأثیر معنویت او قرار گرفته است.خان که در دههء 1990 و همزمان با اوج گرفتن حرفهء کریکت خود، مشهور بود ، قبلا گفته بود که علاقه شدیدی به تصوف دارد.خان و بشرا در سال 2018، هفت ماه قبل از انتخاب او به عنوان نخست وزیر، در یک مراسم مخفیانه ازدواج کردند. این ازدواج سومین ازدواج خان پس از جمیما گلداسمیت، دختر سرمایه دار تجاری جیمز گلداسمیت و روزنامه نگار تلویزیونی رهام نیار خان بود. هر دوی این ازدواج ها به طلاق ختم شد.

چند ماه قبل از انتخاب خان به نخست‌وزیری، رسانه‌های محلی عکس‌هایی از این زوج در حال سجده در حرم بابا فرید منتشر کردند. بشرا در مصاحبه با HUM گفت: “هر لحظه از زندگی خان صاحب اکنون به خدا، پیامبر و عشق به بابا فرید اختصاص دارد”.

بشرا که همیشه در انظار عمومی با روبنده و برقعی که فقط چشمانش را نشان می دهد دیده می شود، در طول دوران ریاست جمهوری شوهرش در هیچ سفر رسمی خارج از کشور به جز سفرهایش به عربستان سعودی ، همراهی نکرد.

اعضای حزب خان، تحریک انصاف پاکستان، گفته اند که بشرا از خان الهام گرفت تا القادر تراست، یک سازمان رفاهی غیردولتی را راه اندازی کند که دانشگاهی در خارج از اسلام آباد را اداره می کندو به معنویت و آموزه های اسلامی اختصاص دارد.اتهامات فساد علیه این زوج طرح شده است.فرخ حبیب، سخنگوی حزب خان، به رویترز گفته است که این پروندهء دارای انگیزه سیاسی بوده و این زوج هیچ منفعت مالی از این اعتماد ندارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا