ٍ
سیاست

پیام عیدی رهبر مفقود الاثر تالبان:پس ازشکست امریکا، افغانستان خودکفاشده است

 درپیام عیدی رهبر مفقودالاثر تالبان آمده است که تحت حاکمیت تالبان، «اقدامات مشخصی برای نجات زنان از بسیاری از ظلم‌ها از جمله ازدواج‌های اجباری انجام شده است و حقوق شرعی آنها حفظ شده است.»در ادامهء این پیام آمده است: «گام‌های لازم برای بهبود وضعیت زنان به عنوان نیمی از جامعه برداشته شده است تا زندگی راحت و مرفه طبق شرع اسلامی برای آنان فراهم شود».

این پیام که به پنج زبان عربی، فارسی، انگلیسی، پشتو و اردو نشر شده است درآن او گفته است که: جنبه های منفی اشغال 20 ساله قبلی مربوط به حجاب و «گمراهی» زنان به زودی پایان خواهد یافت. وی افزوده که: جایگاه زن به عنوان یک انسان آزاده و با کرامت احیا شده است.علیرغم وعده‌های اولیه در مورد یک حکومت معتدل‌تر نسبت به دوران قبلی خود در قدرت در دهه 1990، طالبان از زمان تصرف افغانستان در آگست 2021، همزمان با خروج نیروهای ایالات متحده و ناتو از آن، تدابیر سخت‌گیری را اعمال کردند. پیام رهبر ناپیدای تالبان نشان می دهد که با وجود نارضایتی سراسری درافغانستان وجامعه ء جهانی ، تالبان مسیر دیگری را انتخاب کرده اند.

آنها زنان را از حضور در فضاهای عمومی مانند پارک ها و مکان های ورزشی منع کرده اند و آزادی رسانه ها را سرکوب کرده اند. این اقدامات باعث ایجاد واکنش شدید بین‌المللی شده و انزوای کشور را هم زمان با سقوط اقتصاد ی و بحران انسانی بیشتر کرده است.

آخوندزاده بار دیگر از دیگر کشورها خواسته است تا از مداخله در امور داخلی افغانستان دست بردارند. وی گفته است که حکومت طالبان خواهان روابط خوب سیاسی و اقتصادی با جهان به ویژه با کشورهای اسلامی است و به مسئولیت خود در این زمینه عمل کرده است.در پیام آخوندزاده همچنین رفتار اسرائیل در قبال فلسطینی‌ها محکوم شد و از مردم و دولت سودان خواسته شده تا اختلافات خود را کنار گذاشته و برای اتحاد و برادری با یکدیگر همکاری کنند.

.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا