ٍ
سیاست

هم زمان با اعدام ها ؛ تالبان بیش از سه صد نفر را درملای عام شلاق زده اند

هیئت سازمان ملل در افغانستان در ماه می گزارش داد که بیش از 300 نفر در 6 ماه در ملاء عام شلاق خورده اند

درحالی که تالبان دومین اعدام رسمی تایید شده خود را از زمان بازگشت به قدرت در افغانستان در سال 2021 انجام می دهند. گزارش های متنوعی از قتل های سیاسی آنان در رسانه های ملی وجهانی دراین دوسال منتشر شده است. نظامیان واعضای نظام پیشین به عنوان دشمنان سیاسی وگاه فردی تالبان ، اهداف اصلی این کشتار ها اند. کشتارهایی که کمتر کسی از آمار وارقام وچرایی آن اطلاع دارد وتالبان نیز هرگز چنین روندی را تایید نکرده اند. درموارد رسمی نیز تالبان دوباره به اعدام ها ودرمجموع رفتار دوره پیشین حاکمیت خود برگشته اند. درآخرین مورد اعدام، دادگاه عالی آنان در مورد دومین اعدام رسمی تایید شده از زمان بازگشت این گروه به قدرت در سال 2021 می گوید، آنان در ملاء عام مردی را که به قتل پنج نفر محکوم شده بود، اعدام کرده اند.

دادگاه عالی تحت کنترل تالبان در بیانیه ای بدون اشاره به نحوه اعدام این فرد گفته است که این اعدام روز سه شنبه در ولایت لغمان صورت گرفته است. دادگاه عالی تالبان همچنان افزوده است که این مجازات با حضور مقام های محلی تالبان انجام شده و پس از تحقیقات انجام شده توسط “سه دادگاه”، اعدام توسط رهبر پنهان آنان تایید شده است.

این اعدام بر نیات حاکمان افغانستان برای ادامه سیاست‌های تندروانه که از زمان تسلط خود به اجرا گذاشته اند، تأکید می کند. سال گذشته، دادگاه عالی مجازاتی مانند شلاق در ملاء عام را برای افرادی که به جرایمی مانند سرقت و زنا متهم شده اند، اعلام کرد که نشان دهنده بازگشت احتمالی به شیوه های رایج تحت حاکمیت تالبان در دهه 1990 است. اولین اعدام تایید شده در ملاء عام توسط تالبان از زمان بازگشت آنها به قدرت در ماه دسامبر در ولایت فراه و در حضور صدها تماشاگر و بیش از ده ها مقام ارشد تالبان رخ داد. سخنگوی تالبان گفت که مردی که به اتهام قتل نیز محکوم شده بود توسط پدر قربانیش با تفنگ تهاجمی اعدام شد.هیئت سازمان ملل در افغانستان در ماه می گزارش داد که بیش از 300 نفر در 6 ماه در ملاء عام شلاق خورده اند سازمان ملل متحد خواستار پایان دادن به این عمل شده و خواستار پایان دادن به مجازات اعدام شده است.افغانستان در دوره حکومت قبلی تالبان از سال 1996 تا 2001 شاهد شلاق ، قتل و سنگسار در ملاء عام بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا