ٍ
سیاست
موضوعات داغ

گزارش سازمان ملل متحد:«تالبان امروز بدتر از یک سال پیش به نظر می رسند»

سی ان ان :«به گفتهء سازمان ملل متحد، حدود 20 گروه تروریستی در افغانستان فعالیت می کنند و گروه های تروریستی آزادی مانور بیشتری در رژیم جدید تالبان دارند.»

آخرین گزارش سازمان ملل در مورد تالبان که روز جمعه منتشر شد، ردی است بر مفاد توافقنامهء خروج ایالات متحده با تالبان که توسط دولت دونالد ترامپ در سال 2020  شروع شده بود ودردولت رئیس جمهور جوبایدن به سرانجام رسید.به گزارش سی ان ان:

رئیس جمهورجو بایدن این توافق را تقریبا دو سال پیش انجام داد، زمانی که تمام نیروهای آمریکایی را در یک تخلیه آشفته از افغانستان خارج کرد ، نقطه ای که پایان طولانی ترین جنگ ایالات متحده بود.قرار بود توافقنامه خروج تالبان منجر به تقسیم قدرت و قطع روابط تالبان با گروه های تروریستی مانند القاعده شود اما هیچ کدام از اینها اتفاق نیفتاد.پس از آنکه رئیس جمهور بایدن خروج قریب الوقوع تمامی نیروهای آمریکایی را اعلام کرد، سفیر زلمی خلیل زاد، مذاکره کننده ارشد با تالبان در دولت بایدن و ترامپ، در ماه می 2021 به کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا ازتوافقنامه با تالبان گفت. حاکمیتی که ناسازگار با جامعهء بین المللی باقی مانده است. حتی یک کشور هم آنها را به عنوان دولت قانونی افغانستان ،21 ماه پس از تسلط آنها بر کشور به رسمیت نمی شناسد. باور برخی از مقام های ایالات متحده مبنی بر اینکه تالبان با دستیابی به قدرت بیشتر به بازیگران سیاسی عادی تبدیل خواهند شد، یک مورد کلاسیک برای افتادن در دام چیزی بود که تحلیلگران اطلاعاتی آن را “تصویرسازی آینه ای” می نامند،فرضی که اغلب اشتباه است . به نوشتهء سی ان ان:در این مورد، خطای اساسی این باور بود که با تالبان با قدرت گرفتن ، برخی از ویران کننده ‌ترین سیاست‌های خود مانند محرومیت زنان از تحصیل پس از 12 سالگی و همدستی آنها با گروه‌های تروریستی را کنار خواهند گذاشت. آنها در نهایت می توانند از سوی کشورهای سراسر جهان به رسمیت شناخته شوند و آنها دولت قانونی افغانستان خواهند بود.اما همانطور که گزارش 20 صفحه ای جدید سازمان ملل به تفصیل بیان می کند، تالبان امروزی که ظاهراً به دنبال “عادی شدن” بودند، به همان بدی تالبان قدیمی هستند، شاید بدتر.

این گزارش خاطرنشان می‌کند که «وعده‌های تالبان در ماه آگست ۲۰۲۱ مبنی بر حکومت فراگیر، نابودی گروه‌های تروریستی و عدم ایجاد تهدید امنیتی برای سایر کشورها، در سال ۲۰۲۳ به‌طور فزاینده‌ای توخالی به نظر می‌رسد.»در واقع، به گفتهء سازمان ملل متحد، حدود 20 گروه تروریستی در افغانستان فعالیت می کنند و “گروه های تروریستی آزادی مانور بیشتری در رژیم جدید تالبان دارند”. این گزارش همچنین نشان می دهد که پیوند بین تالبان و القاعده “قوی ” باقی مانده است. این رابطه ءنزدیک در تابستان گذشته زمانی که رهبر القاعده، ایمن الظواهری، در حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا در مرکز شهر کابل کشته شد، بیشتر واضح شد. به گفتهء یک مقام ارشد دولت بایدن، ظواهری با “آگاهی” مقامات تالبان در کابل زندگی می کرد.

سازمان ملل تخمین می زند که 400 جنگجوی القاعده در افغانستان زندگی می کنند و می گوید که برخی از اعضای این گروه تروریستی انتصاباتی در اداره تالبان و همچنین “حقوق های امتیازی” ماهانه دریافت کرده اند.تالبان در 7 می برخی از سخت ترین محدودیت ها را بر زنان افغانستان اعمال کردند و به آنها دستور دادند که در ملاء عام کاملاً خودرا بپوشند. گروه های حقوق بشر می گویند که سرکوب زنان توسط تالبان باید به عنوان جنایت علیه بشریت مورد بررسی قرار گیرد.به گفته سازمان ملل متحد، القاعده به طرز نگران کننده ای در حال بازسازی پنهانی توانایی عملیات خارجی خود است، یعنی توانایی خود برای انجام حملات در خارج از افغانستان.

بر اساس این گزارش، شاخهء محلی داعش در افغانستان، ، متشکل از 4000 تا 6000 جنگجو است. در حالی که تالبان و داعش-خراسان گاهی با هم درگیر شده‌اند، تالبان ثابت کرده‌اند که نمی‌توانند این گروه وابسته به داعش را از قلمرو خود بیرون کنند.بر اساس این گزارش، تالبان پاکستانی با حدود 4000 تا 6000 جنگجو همچنان در افغانستان مستقر هستند و از نوامبر 2022 تاکنون بیش از صد حمله علیه پاکستان انجام داده اند.در همین حال، افغانستان تا تابستان 2021، دارای یک دموکراسی انتخابی معیوب بود و اکنون یک دیکتاتوری دینی است که توسط رهبر روحانی تالبان، هیبت الله آخوندزاده رهبری می شود. گزارش سازمان ملل توضیح می‌دهد که رهبر تالبان که به عنوان «امیرالمؤمنین» شناخته می‌شود و به ندرت در انظار عمومی دیده می‌شود، در شهر قندهار در جنوب افغانستان زندگی می‌کند، جایی که او فرمان‌های «محافظه‌کارانه‌تر» را صادر می‌کند.برخی از این احکام شامل ممنوعیت کار زنان در سازمان های ملل متحد که خدمات ضروری را برای میلیون ها شهروندافغانستان ارائه می کنند و ممنوعیت تحصیل دختران پس از سن 12 سالگی را شامل می شود.58 مقام تالبان توسط سازمان ملل تحریم شده اند. بر اساس این گزارش، از این تعداد، 35 نفر در دولت تالبان در افغانستان در پست های کابینه هستند.هماهنگ‌کنندهء سابق تیم سازمان ملل که بر تالبان نظارت می‌کند، به سی ان ان گفته است که نکته کلیدی گزارش جدید میزان مشارکت برخی از بلندپایه‌های تالبان در تجارت مواد مخدر است. تولید تریاک و مت آمفتامین توسط تالبان سودآور است. فیتون-براون گفته است: «کل سود تمام کسانی که در تجارت مواد مخدر دخیل هستند حدود 1.2 میلیارد دالر است. برای مقایسه، بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، کل درآمدهای تالبان از منابع رسمی 2.2 میلیارد دالر تخمین زده شده است. گسترش تجارت مواد مخدر علیرغم فرمان سال گذشته رهبر تالبان که تولید مواد مخدر را ممنوع کرده بود، ادامه دارد.

فیتون براون، یکی از اعضای ارشد اندیشکده آمریکای جدید، همچنین به سی ان ان گفته است که این گزارش تاکید می کند که تالبان “امروز بدتر از یک سال پیش به نظر می رسند” زیرا آنها توسط “رهبر مذهبی غیرقابل دسترس، انعطاف ناپذیر و غیرقابل انعطاف” رهبری می شوند. آنها همچنین به توافقات خود با ایالات متحده در هنگام امضای توافقنامه خروج 2020، به ویژه در مورد تداوم حضور چندین گروه تروریستی در افغانستان ، مانند القاعده و تالبان پاکستان، عمل نمی کنند.تالبان امروز تا دندان مسلح هستند  وبه لطف انباشت تسلیحاتی که پس از خروج ایالات متحده و سایر نیروهای ناتو از افغانستان به جا مانده بود. این زرادخانه متشکل از 70000 خودروی زرهی، 20 هواپیمای تهاجمی، بیش از 100 هلیکوپتر و حدود نیم میلیون گلوله است و ارزش تخمینی آن 8.5 میلیارد دالر است که بیشتر از بودجه دفاعی بسیاری از کشورهای اروپایی است.در مجموع، به نظر می‌رسد که واژه «تخریب» برای توصیف میراث ترامپ و بایدن در افغانستان واژه مهربانانه ای است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا