ٍ
رویدادهاسیاست
موضوعات داغ

اردوغان ونوسان شکست وپیروزی در انتخابات ترکیه

نظر سنجی ها نشان داده است که رقابت بین او ورقیب اش بسیار تنگاتنگ خواهد بود.

اردوغان ونوسان شکست وپیروزی در انتخابات ترکیه

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه روز یکشنبه  انتخابات دشواری پیش رو دارد. او درحالی که رئیس جمهور برحال است وامکانات گسترده ای نسبت به رقیب خود دراختیار دارد اما نظر سنجی ها نشان داده است که رقابت بین او ورقیب اش بسیار تنگاتنگ خواهد بود.

آقای اردوغان که طی دو دهه گذشته به طور فزاینده ای بر کشور تسلط یافته است، از امکانات دولت برای تامین هزینه های پوپولیستی استفاده کرده و حداقل دستمزد را در یک سال و نیم گذشته، سه بار افزایش داده است. رقیب او به سختی در تلویزیون دولتی ظاهر می شود در حالی که سخنرانی های آقای اردوغان به طور کامل پخش می شود. نیویارک تایمز درتحلیلی می نویسد که با این حال، آقای اردوغان هنوز هم می تواند شکست بخورد.نظرسنجی‌های اخیر نشان می‌دهد که او با رقیب اصلی، کمال کیلیچداراوغلو، در رقابت نزدیکی قرار دارد .سینان اولگن، مدیر گروه تحقیقاتی EDAM مستقر در استانبول، گفته است: «انتخابات منصفانه نیست، اما با این وجود آزاد است و به همین دلیل است که همیشه چشم انداز تغییر سیاسی در ترکیه وجود داردو اکنون قابل لمس است.»

رقابت نزدیک نشان دهندهء پیچیده گی های ترکیه است. آگاهان  مسایل سیاسی می گویند که این نه یک دموکراسی کامل است و نه یک استبداد تمام عیار، بلکه ترکیبی از این دو است که در آن رهبر قدرت بیش از حد دارد، اما در آن انتخابات همچنان می تواند تغییر ایجاد کند.

ترکیه هرگز به یک استبداد کامل روی نیاورده است، زیرا سیاست های انتخاباتی جایگاهی مقدسی در هویت ملی این کشور حفظ کرده است، هویتی که توسط خود آقای اردوغان مورد احترام است. آقای اردوغان گمانه زنی ها مبنی بر امتناع از ترک قدرت در صورت شکست را رد کرده و در مصاحبه  ای گفته که این احتمال “بسیار مضحک” است وافزوده که او از طریق دموکراسی به قدرت رسیده و به این روند احترام خواهد گذاشت.او گفته: «اگر ملت ما تصمیم بگیرد که چنین تصمیم متفاوتی بگیرد، ما دقیقاً همان کاری را که در دموکراسی لازم است انجام خواهیم داد.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا