ٍ
سیاست

واتس آپ تمام زندگی تالبان است؛ اما محدودیت استفاده دارند

«ما یک گروه 50 نفری متعلق تالبان داریم و 40 تا 45 شماره واتس‌اپ در آن مسدود شده است. »

نیویارک تایمز درگزارشی به استفاده پیام رسان واتس آپ از سوی تالبان پرداخته است. دراین گزارش آمده است که با آنکه به نقل یکی از فرمانده هان تالبان « تمام زندگی شان در واتس آپ است» تحریم های ایالات متحده باعث شده است تا تالبان به راحتی نتوانند از واتس آپ استفاده کنند. تالبان به نیویارک تایمز گفته اند که درمبارزه با داعش : «تنها راه ارتباط ما واتس اپ است – و من به آن دسترسی ندارم». درگزارش آمده است که :

او تنها نبود. در ماه‌های اخیر، شکایت‌های تالبانی که حساب های واتس‌اپ آنها مسدود یا موقتاً غیرفعال شده‌اند، گسترده شده است، اختلالاتی که نشان می‌دهد چگونه پلت  واتس آپ به ستون فقرات تالبان تبدیل شده است. این وقفه‌ها همچنین بر پیامدهای گسترده تحریم‌های بین‌المللی بر دولتی که به یکی از منزوی‌ترین دولت‌های جهان تبدیل شده است، تأکید می‌کند. ایالات متحده مدتهاست که هر نوع حمایت از تالبان را جرم انگاری کرده است. به گفتهء سخنگوی این شرکت، در نتیجه، واتس‌اپ که متعلق به فیس‌بوک است، نام گروه‌ها، توضیحات و عکس‌های پروفایل گروهی را در اپلیکیشن پیام‌رسانی اسکن می‌کند تا کاربران در میان تالبان را شناسایی کرده و حساب‌های آنها را مسدود کند. این سیاست از زمانی که تحریم‌های ایالات متحده بیش از دو دهه پیش اعمال شد، برقرار بوده است. حتی زمانی که تالبان هنوز برکشور مسلط نبودند، این ممنوعیت برخی از جنگجویان را که به این اپلیکیشن تکیه می‌کردند، ناتوان  می کرد، زیرا این برنامه به افرادی که نه سواد و نه مهارت‌های فنی داشتند. با استفاده از قابلیت پیام صوتی واتس اپ، آنها می توانستند پیام ارسال کنند و با فشار دادن یک دکمه به دستورات شفاهی فرماندهان خود گوش دهند. اما در دو سال گذشته، اتکای تالبان به واتس‌اپ بسیار گسترده‌تر شده است، زیرا استفاده از گوشی‌های هوشمند افزایش یافته و شبکه‌های 4G در سراسر افغانستان با پایان جنگ به رهبری ایالات متحده بهبود یافته است.

هیچ دولت خارجی به طور رسمی اداره تالبان در افغانستان را به رسمیت نشناخته است. مسدود کردن میلیاردها دالر دارایی بانک مرکزی افغانستان توسط دولت ایالات متحده، اقتصاد این کشور را با مشکل مواجه کرده است. ممنوعیت سفر، رهبران تالبان را از ملاقات با برخی از مقام ها خارج از کشور باز داشته است. برخی از پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی مانند توییتر و یوتیوب به نظر می‌رسد که تحریم‌ها را ضعیف‌تر تفسیر کرده‌اند و به اعضای تالبان اجازه داده‌اند از پلتفرم‌های خود استفاده کنند، اما محبوب‌ترین برنامه پیام‌رسانی کشور از نظر فنی ممنوع است.

عبدالمبین صافی، سخنگوی تالبان ولایت تخار  با اشاره به محدودیت تالبان دراستفاده از واتس آپ گفته است: «ما یک گروه 50 نفری متعلق تالبان داریم و 40 تا 45 شماره واتس‌اپ در آن مسدود شده است. »

آقای صافی در میان افراد ممنوع شده بوده است. حرکتی که باعث شد حدود 10 گیگابایت از داده ها از جمله عکس ها و فیلم های قدیمی از جنگ و تعداد بسیاری از همکارانش را از دست بدهد.

او گفت: «انگار نیمی از حافظه ام را از دست داده ام. “من با مشکلات زیادی روبرو شده ام .” با این حال، بسیاری از کسانی که حساب‌هایشان بسته شده است، راه‌حل‌هایی پیدا کرده‌اند، سیم‌کارت‌های جدید خریداری کرده و حساب‌های جدید باز کرده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا