ٍ
رویدادهاسیاست
موضوعات داغ

در صدمین روز بازداشت مرتضی بهبودی و خیرالله پرهر؛ مرکز خبرنگاران خواستار آزادی این دو خبرنگار شد

۲۹ حمل/فروردین ۱۴۰۲

کابل- ۱۰۰ روز از بازداشت مرتضی بهبودی، خبرنگار افغان-فرانسوی و ۹۹ روز از بازداشت خیرالله پرهر خبرنگار ورزشی در کابل گذشت. در روزهای پایانی ماه مبارک رمضان و در آستانه عید فطر، مرکز خبرنگاران افغانستان ضمن ابراز نگرانی از ادامه بازداشت آنان، از «امارت اسلامی» می‌خواهد این دو خبرنگار را آزاد کند.

مرتضی بهبودی ۱۵ جدی سال گذشته از فرانسه به هدف کار خبرنگاری و تهیه گزارش به افغانستان سفر کرد و  دو روز بعد هنگامی که می‌خواست اعتبارنامه کاری‌اش را از «امارت اسلامی» دریافت کند، از سوی استخبارات در کابل بازداشت شد. در یک رویداد دیگر، خیرالله پرهر خبرنگار ورزشی در جلال آباد ۱۹ جدی از سوی استخبارات به کابل احضار و به زندان افکنده شد.

 

در حالی که ۱۰۰ روز از بازداشت بهبودی، و ۹۹ روز از بازداشت پرهر می‌گذرد تا هنوز  علت دستگیری آنان اعلام نشده است.

مرتضی بهبودی که به عنوان عکاس‌خبرنگار در افغانستان کار کرده بود در ۲۱ سالگی به فرانسه مهاجرت کرد و در آن کشور به فعالیت رسانه‌ای خود ادامه داد و وب‌سایت«گیتی‌نیوز» را ایجاد کرد. بهبودی به تدریج کارش را به عنوان خبرنگار آزاد با رسانه‌های فرانسه و رسانه‌های فرانسوی زبان از جمله تلویزیون فرانسه، رادیو فرانسه و روزنامه‌های لاکروا، مدیاپارت و لیبراسیون آغاز کرد. این خبرنگار افغان-فرانسوی گزارش‌های متعددی را از افغانستان تهیه کرده است که توسط رسانه‌های فرانسه به نشر رسیده است و تا اکنون چندین جایزه را در این کشور بخاطر کار خبرنگاری دریافت کرده است.

خیرالله پرهر ۲۳ ساله، با شماری از رسانه‌های محلی در ولایت ننگرهار از جمله رادیو و تلویزیون شرق به عنوان گزارشگر ورزشی همکار بود. این خبرنگار جوان به عنوان «نان‌آور» خانواده با خانم و مادرش در جلال آباد زندگی می‌کند.

مرکز خبرنگاران افغانستان بازداشت مرتضی بهبودی و خیرالله پرهر را خلاف قانون رسانه‌های همگانی کشور می‌داند و تصریح می‌کند که این دو خبرنگار نباید در همان ابتدا بازداشت می‌شدند.

در جریان ۲۰ ماه پس از سقوط نظام جمهوری (۲۴ اسد ۱۴۰۰ تا پایان سال ۱۴۰۱)‌ و روی کارآمدن دوباره «امارت اسلامی»،  مرکز خبرنگاران افغانستان دست‌کم ۳۱۹ رویداد خشونت، تهدید و یا اقدام علیه خبرنگاران و رسانه‌ها را در کشور ثبت کرده است که حداقل ۱۶۰ مورد آن بازداشت خبرنگاران بوده است. این بازداشت‌ها که بین یک تا چند ساعت و چند روز تا یک ماه و حتی در مواردی چندین ماه طول کشیده است، بر خلاف قانون رسانه‌های همگانی و بدون تائید کمسیون رسیدگی به شکایات رسانه‌ای توسط اداره‌های امنیتی و به طور خاص ریاست استخبارات صورت گرفته است و باعث تشدید ترس و خودسانسوری خبرنگاران شده است.

مطابق با قانون رسانه‌های همگانی – که از سوی امارت اسلامی نیز تائید شده است- خبرنگاران در انجام کارهای حرفه‌ای خود آزاد هستند و نباید مورد تهدید قرار بگیرند و یا در کار آنها محدودیت خلق شود.

 

مرکز خبرنگاران افغاستان به مناسبت روزهای پایانی ماه مبارک و فرا رسیدن عید فطر از مسؤلان «امارت اسلامی» می‌خواهد هر چه زودتر مرتضی بهبودی و خیرالله پرهر را بدون قید و شرط آزاد کند تا بتوانند به خانواده‌‌های خود بپیوندند و دوباره کار حرفه‌ای‌شان را آزادانه از سر بگیرند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا