ٍ
رویدادهاقلمرو فارسی

تاجیکستان هواپیمای اختصاصی رییس جمهور مکزیک را خریده است

این هواپیما که قبلا از سوی ریاست جمهوری مکزیک به قیمت دوصد میلیون دالر خریده شده بود ، به منظور استفاده اختصاصی رئیس جمهوری این کشور خریداری شده بود اما رئیس جمهور بعدی از آن استفاده نکرد وآن را به فروش گذاشت اما این هواپیما به دلایلی خریداری نداشت. به گزارش آسوشیتد پرس:پس از تقریباً 4 سال و نیم تلاش، رئیس جمهور مکزیک روز پنجشنبه گفته است که او بالاخره هواپیمای ریاست جمهوری را به تاجیکستان فروخته است. رئیس جمهور مکزیک گفته که دولت تاجیکستان حدود 92 میلیون دالر برای خرید این هواپیمای بوئینگ 787 پرداخت کرده است.

لوپز اوبرادور رئیس جمهوری فعلی مکزیک پس از تصدی مسئولیت در اول دسامبر 2018 از استفاده از این هواپیمای ریاست جمهوری امتناع کرد و گفت که این هواپیما بسیار مجلل است.گفته می شود او از پروازهای عادی تجاری استفاده می کند.این هواپیما به قیمت 200 میلیون دلار خریداری شده بود و توسط رئیس جمهور قبلی مکزیک انریکه پنیا نیتو مورد استفاده قرار می گرفت. رئیس جمهورفعلی اما سعی کرده بود شرکت ها و مدیران تجاری را برای خرید آن ترغیب کند ، اما این هواپیماخریداری پیدا نکرد.

درحالت فعلی این هواپیما صرف  برای جابجایی تنها 80  مسافر آماده شده است و دارای یک سوئیت کامل ریاست جمهوری با حمام خصوصی است. کارشناسان گفته اند که پیکربندی مجدد این هواپیما برای تبدیل به یک هواپیمای مسافربری معمولی که حداکثر 300 مسافر را حمل می کند، هزینه بر است.اگرچه این هواپیما جای زیادی را نمی گرفت، اما  دولت مکزیک مشتاق بود تا آن را منتقل کند، زیرا هزینه های تعمیر و نگهداری آن در پارکینگ گران تمام می شده است. رییس جمهور مکزیک در یک کلیپ ویدیویی از داخل این  هواپیما که قبلاً از سوار شدن به آن امتناع کرده بود، گفته است: «پس از مدت ها موفق شدیم هواپیما را بفروشیم. “ما خوشحال هستیم.”او گفته است: «ما از پول فروش هواپیما برای ساخت دو شفاخانه استفاده می کنیم.”

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا