ٍ
سیاستجامعه

گاردین؛ همه درها به روی مردم افغانستان بسته است: از سقوط کابل تا برزخ مکزیک

گاردین درگزارشی به وضعیت زندگی هزاران شهروند افغانستان پرداخته است که پس از تسلط دوباره طالبان برکشور راهی کشورهای مختلف ازجمله مکزیک شده اند وبه دنبال پناهنده گی هستند.مکزیک در همسایگی ایالات متحده آمریکا از کشورهایی است که اخیرا شاهد ورود هزاران خانواده مهاجر غیر قانونی از کشورهای مختلف از جمله افغانستان بوده است که به مقصد ورود به امریکا این کشور را انتخاب کرده اند. دراین گزارش گاردین با خانواده های اهل افغانستان در مکزیک گفتگو شده است. در گزارش گاردین آمده است :

گمان می رود هزاران شهروندافغانستان به امید پناهندگی در ایالات متحده راهی مکزیک شده باشند. بیشتر آنها هنوز آنجا هستند.زمانی که طالبان به کابل یورش بردند، ولی مدقق 54 ساله واهل افغانستان، شروع به برقراری  تماس کرد او خواست با هر آمریکایی، بریتانیایی و اروپایی که او با آنها در پروژه های زیست محیطی کار کرده بود، تماس برقرار کند و از آنها درخواست کمک نماید تا او و خانواده اش را به خارج از افغانستان انتقال دهند.

پیامی که او درپاسخ دریافت کرده است، این بود: “شما کارمند مستقیم ما نیستید، بنابراین نمی توانیم به شما کمک کنیم.”

ولی مصدق به گاردین گفته است که« اما من آنها را آوردم، آنها را به اطراف کشور بردم، به آنها کمک کردم تا در افغانستان کار کنند.” او می گوید که فعالیت های زیست محیطی با حافظان خارجی، او را به دشمن طالبان تبدیل کرده است.

مدقق و خانواده‌اش به ایران و سپس ترکیه گریختند، جایی که در مارچ سال گذشته ازآن پروازی به مقصدی غیرممکن داشت: مکزیکو سیتی.مدقق گفت: من واقعاً از دولت مکزیک سپاسگزارم زیرا آنها نامه ای اطمینان بخشی به ما دادند.

او تصور می کرد که مکزیک یک توقف سریع و آسان را قبل از اینکه خانواده به عنوان پناهنده درمسیر شمال بروند، ایجاد خواهدکرد. او تنها نبود گمان می رود که هزاران شهروند افغانستان از آگست2021 به این امید که برای درخواست پناهندگی به ایالات متحده سفر کنند، راهی مکزیک شده اند. درمکزیک کمیته بین المللی نجات (IRC) به مرکز اجتماعی افرادی مانند مدقق تبدیل شده است.

دان برلین، مدیر برنامه فرامرزی IRC در مکزیک به گاردین گفته است: «نیازهای پناهجویان از افغانستان بسیار فراتر از پاسخ [تخلیه ایالات متحده] است که رخ داد. ده‌ها، اگر نگوییم صدها هزار نفر هستند که نیازهای حفاظتی آنها با روش‌های تخلیه که در هفته‌های پس از تسلط طالبان روی داد، برآورده نشد.»

IRC مرکز اجتماعی مکزیکوسیتی را در سپتامبر 2021 راه اندازی کرد، زمانی که دولت این کشور درهای خود را به روی شرکت های رسانه ای آمریکایی که کارمندان افغان خود را تخلیه می کردند باز کرد.

روزانه بین 30 تا 50 نفر برای مراقبت های پزشکی و روانشناختی، کلاس های زبان و کمک در امور اداری مکزیکی از طریق این مرکز مراجعه می کنند. IRC بروشورهایی را به هشت زبان به غیر از اسپانیایی در پناهگاه‌های مهاجران در سراسر مکزیک توزیع می‌کند، به این امید که بتواند به مهاجران رسیده گی کند .

در سال 2022، 17450 مهاجر از آفریقا یا آسیا توسط موسسه ملی مهاجرت مکزیک (INM) بازداشت شدند، در حالی که این رقم در سال 2021 تنها 3852 بود. سال گذشته، مکزیک به افراد آفریقایی و آسیایی 4355 ویزای بشردوستانه اعطا کرد که به آنها اجازه اقامت موقت در مکزیک را می دهد. ، در مقایسه با تنها  درخواست1787 در سال 2021.

تعداد فزاینده مهاجران مسلمان در مکزیک در شهر مرزی تیجوانا، جایی که در ژوئن 2022 اولین پناهگاه مهاجران مسلمان این کشور افتتاح شد، آشکارتر است.

مرکز اجتماعی IRC بهشتی برای افرادی مانند مدقق و خانواده‌اش بوده است، زیرا آنها حق کار یا تحصیل در مکزیک را ندارند – و هرگز انتظار نداشتند بیش از یک سال در اینجا باشند. مدقق ۱۸ ماه پیش درخواست پناهندگی خود را برای ایالات متحده تسلیم کرد.

او یکی از صدها هزار شهروند افغانستان است که زندگی شان درمسیر مهاجرت در هاله ای از ابهام قرار دارد و هنوز منتظر اند ببیند آیا به آنها اجازه ورود به ایالات متحده داده خواهد شد یانه. زیرا درخواست های اسکان مجدد بسیار فراتر از انتظارات دولت ایالات متحده بوده و همسایگی مکزیک با ایالات متحده، آنطور که او فکر می کرد کمکی به مدقق نکرده است.

محدودیت های پناهندگی در ایالات متحده به این معنی است که قاچاق خانواده او از طریق مرز ایالات متحده و مکزیک یک گزینه مخاطره آمیز است: حداقل یک پناهجوی افغان به دلیل انجام این کار مورد پیگرد کیفری قرار گرفته است.

او برنامه CBP One متعلق به گمرکات و حفاظت از مرزهای ایالات متحده را امتحان کرده است، اپلیکیشن موبایلی که به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است، روشی که اکنون مردم باید برای درخواست پناهندگی در ایالات متحده وقت رزرو کنند. مانند بیش از 100000 پناهجوی دیگر در مکزیک، او در ساعات اولیه صبح از خواب بیدار می شود تا چانس خود را در یکی از 750 محل اقامت روزانه امتحان کند. او از جنوری سال گذشته تا حال تلاش کرده ولی ناموفق بوده است.

مدقق به گاردین گفته است : «به نوعی همه درها به روی شهروندان افغانستان بسته است. “من نمی دانم چرا؟! شما بحران اوکراین را می بینید و همه درها و مرزها به روی اوکراینی ها باز است. برای شهروندان افغانستان اما چنین نیست»

با وجود برنامه‌های اسکان مجدد در ایالات متحده، افغان‌ها در مکزیک در کنار پناهجویانی که از کشورهایی مانند هندوراس، ونزوئلا و هائیتی می‌آیند، از جمله انبوه پناهجویانی هستند که از مرزهای ایالات متحده دور شده‌اند. از آگست 2021، 1477 افغان توسط INM بازداشت شده اند.هر چه زمان می گذرد، مدقیق بیشتر و بیشتر احساس می کند که در مکزیک جای خود را ندارد.او گفته است : «من نمی‌توانم فرزندانم را از دین، جامعه و فرهنگشان جدا نگه دارم.»

حتی در کلان شهر مکزیکو سیتی، جمعیت مسلمان اندکی و فقط یک مسجد کوچک وجود دارد. پیدا کردن غذای حلال بسیار سخت است. مدقق می‌گوید همسر و دخترانش زمان کمی را در جمع می‌گذرانند و از نگاه‌های عجیبی که به خاطر داشتن حجاب و فارسی صحبت کردن به آنها می شود، ناراحت هستند. او امیدوار است که آنها بتوانند با جوامع افغان و مسلمان در ایالات متحده ارتباط برقرار کنند، اما او شروع به احساس ناامیدی کرده است.

زمانی که مدقیق با خانواده خود بر فراز اقیانوس اطلس پرواز کردند و تنها یک مرز با رویای اسکان مجدد در ایالات متحده فاصله داشت، فکر می کرد که قسمت سخت آن به پایان رسیده است. او هرگز به این فکر نکرد که درخواست پناهندگی او می تواند رد شود،یا این که او همچنان در مکزیک تا بیشتر از یک سال دیگر منتظر خواهد ماند .

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا